A Stanford Kutatóintézet mérnöke, Douglas Engelbart és ezzel párhuzamosan, bár tőle függetlenül a német AEG-Telefunken cég is az 1960-as években fejlesztették ki azt az eszközt, ami néhány évtized alatt az egyik legnélkülözhetetlenebb kiegészítőjévé vált az otthoni PC-knek és laptopoknak, bár eleinte nem fogadta őket akkora lelkesedés. Engelbart 1967-ben nyújtotta be a szabadalmi kérelmet az általa frappánsan elnevezett, X-Y pozíciómutató kijelzőrendszerek számára nevű eszközre, amelyet 1968-as bemutatása után hamarosan már csak nemes egyszerűséggel egérnek hívtak a kutatóintézet munkatársai, mivel a korai példányok vezetékét még hátulra, a csukló felőli oldalra helyezték el, ezért úgy nézett ki, mint a névadó állat farka.
Az első Engelbart-féle prototípus ezenkívül semmilyen hasonlóságot nem mutatott az élőlénnyel: a mai verzióknál sokkal magasabb, fából készült kocka volt, amely két keréken gördült. Időközben sokat fejlődött a technológia, mára a legkorszerűbb típusok az ergonomikus kialakításra helyezik a hangsúlyt, és az extrémebb gamer eszközök kívülről már alig emlékeztetnek az eredeti prototípusra, de ebben az egyszerű kiegészítőben is rejlenek még kiaknázatlan lehetőségek, ahogy azt a ZeroMouse feltalálói is felfedezték.
A világ legkisebb számítógépes egereként jellemzett eszköz ugyanis nem csak a számítógéphez csatlakoztatva tud működni, hanem használható lézermutatóként is a prezentációk alatt, valamint az okostelefonon is lehet navigálni vele például zenehallgatás közben. A lézertoll és az egér kombinálása nem újkeletű innováció, de a ZeroMouse egészen apró, vezeték nélküli kialakítása megkönnyíti a használatot, bármilyen célra is alkalmazzák, emellett még helyet is spórol szállítás közben. A projekt Indiegogo oldalán található leírás szerint az egér legnagyobb előnye, hogy bármilyen zsúfolt helyen elfér, és könnyű a kétféle alkalmazási mód között váltani vele: egyszerűen csak a készülék felső részének más-más oldalát kell lenyomni az egér, illetve a lézermutató alkalmazásához.
A kis méretű, 12,6*24*46 milliméteres eszköz hatótávolsága maximum 10 méter és Bluetoothszal csatlakoztatható a telefonhoz is, a támogatott operációs rendszerek: Windows 10, macOS 10.10, iOS10 és Android 9.0 vagy az ezt követő verziók. A ZeroMouse kicsi ugyan, de kifejezetten olcsónak nem mondható, jelenlegi ára 39 dollár, vagyis majdnem 13 000 forint, de több példány együttes rendelése esetén valamivel nagyobb kedvezmény jár a csomaghoz. A prototípusokat az idei év elején tesztelték és a készítői arra számítanak, hogy jövő januárban el is kezdődhet a tömeggyártás, így az első darabok néhány hónap múlva megérkezhetnek a vásárlókhoz.
(Fotó: Indiegogo/ZeroMouse)
További cikkek a témában:
Ez a kulcstartó valójában a legkisebb Game Boy a világon
A FunKey S az a termék, amiért sírva rimánkodtunk volna a kilencvenes években.
Hibrid klaviatúra válthatja az egeret?
Naná, hogy egy dél-koreai cég fejlesztette ki azt a különleges klaviatúrát, ami egy mozdulattal érintőpaddá válik ujjaink alatt, így az egér lényegében feleslegessé válik. És hogy ki profitálhat leginkább a hibrid billentyűzetből? Mindenki, akinek egyszerre kell laptopon levelet írnia, telefonon üzenetet pötyögni, tableten pedig naptárat kezelni.
Léggitározásból csinál valódi zenét egy új karkötő
A levegőt pengeted, de egy valódi elektromos gitár szólal meg.