Agysejt a szilíciumchipen – elkészült az első kiborgszámítógép!

2025 / 03 / 05 / Felkai Ádám
Agysejt a szilíciumchipen – elkészült az első kiborgszámítógép!
A biológiai számítástechnika új mérföldkőhöz érkezett a CL1 piacra lépésével – ez a rendszer ugyanis emberi agysejteket kombinál szilíciumalapú hardverrel, hogy egy fejlett neurális hálózatot hozzon létre. A fejlesztést az ausztrál Cortical Labs végezte, és a Synthetic Biological Intelligence (SBI) technológia révén forradalmasíthatja a mesterséges intelligencia világát egy alkalmazkodóbb, energiahatékonyabb és fenntarthatóbb számítási modell segítségével.

A CL1 hivatalos bemutatójára 2025. március 2-án került sor Barcelonában, és várhatóan jelentős hatással lesz a tudományos és orvosi kutatásokra. A hagyományos, szilíciumalapú mesterségesintelligencia-chipekkel ellentétben, amelyek hatalmas mennyiségű adatot és energiát igényelnek, a CL1 emberi sejtekből épített neurális hálózatai gyorsan és rugalmasan képesek tanulni, így az organikus intelligenciát eddig nem látott hatékonysággal utánozzák – írja a New Atlas. A Cortical Labs vezérigazgatója, Dr. Hon Weng Chong kiemelte a fejlesztés jelentőségét:

„A mai nap egy olyan vízió megvalósulását jelenti, amely közel hat éve vezérel bennünket. Kutatásaink, köztük a Neuron folyóiratban publikált tanulmányunk, bebizonyították, hogy tenyésztett neuronok képesek egy szimulált játékvilágban működni. Végső célunk azonban ennek a technológiának a széles körű elérhetővé tétele a kutatók számára világszerte.”

A CL1 bevezetésével a Cortical Labs elindítja a „Wetware-as-a-Service” (WaaS) szolgáltatást, amely lehetőséget biztosít a kutatóknak, hogy vagy közvetlenül megvásárolják a bioszámítógépet, vagy távolról, a felhőn keresztül férjenek hozzá neurális hálózatokhoz. Ez a megoldás új távlatokat nyit a mesterséges intelligencia és az orvosbiológia területén, a gyógyszerkutatástól kezdve egészen a fejlett robotikáig.


Valódi emberi agysejtek, amelyek egy szilíciumchipen élnek, bemeneti/kimeneti elektródák hálózata között.

A Cortical Labs már 2022-ben felhívta magára a figyelmet a DishBrain nevű, önadaptáló neurális hálózat fejlesztésével, amely képes volt megtanulni a klasszikus Pong játékot. Azóta a technológia tovább fejlődött: a korábbi CMOS-alapú rendszerekhez képest a CL1 egy egyszerűbb, de stabilabb elektródasort alkalmaz, amely lehetővé teszi a precíz neurális stimulációt és a hálózat folyamatos integritását. Brett Kagan, a vállalat tudományos főigazgatója szerint a cél egy „minimális életképes agy” létrehozása – egy olyan rendszeré, amely dinamikusan dolgozza fel az információkat, miközben elkerüli a felesleges bonyolultságot.


A CL1 egységen belüli összetett életfenntartó rendszer.

A CL1 neuronjait egy speciális életfenntartó egységben tartják optimális körülmények között, így a kutatók valós időben tanulmányozhatják és manipulálhatják az idegi kölcsönhatásokat. A felhőalapú hozzáférés biztosítja, hogy a világ bármely pontjáról végezhetők élvonalbeli kutatások anélkül, hogy speciális laboratóriumi felszerelésre lenne szükség.

Az első kereskedelmi egységek várhatóan 2025 végén válnak elérhetővé, mintegy 35 000 eurós induló áron – bár ez elsőre borsosnak tűnhet, valójában jóval kedvezőbb, mint a hasonló neurotechnológiai rendszerek, amelyek akár 80 000 euróba is kerülhetnek. Emellett a CL1 energiatakarékos is: egy teljes szerelvény mindössze 850–1000 W energiát fogyaszt, így jelentősen hatékonyabb, mint a hagyományos számítógépes modellek. A CL1 alkalmazási lehetőségei ráadásul messze túlmutatnak a mesterséges intelligencián: a rendszer neurológiai kutatásokban is forradalmi változásokat hozhat, például az epilepszia vagy az Alzheimer-kór kezelésének fejlesztésében. Az állatkísérletek kiváltásával a technológia elősegítheti az etikusabb tudományos kutatási módszereket is.

(Kép: Cortical Labs)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Cyborg 1.0 – bevetésre kész az első, igazi robotzsaru
Cyborg 1.0 – bevetésre kész az első, igazi robotzsaru
Egyre több rendőri feladatot vesznek át a robotok.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.