Alighanem megtalálták a Naprendszer legnagyobb becsapódásának nyomát

2020 / 08 / 12 / Perei Dóra
Alighanem megtalálták a Naprendszer legnagyobb becsapódásának nyomát
A Jupiter Ganymedes nevű holdja a Naprendszer kilencedik legnagyobb égitestje, melynek mérete még a Merkúrét is meghaladja: a kutatók szerint akkora ütközés érhette, ami az egész égitestre óriási hatással volt.

A napokban tudósított a Space.com annak a szakértői csoportnak a felfedezéséről, akik a Ganymedesen azonosíthatták naprendszerünk legnagyobb becsapódási nyomait. A szakértők a NASA misszióinak adatait elemezték, melynek során megvizsgálták az objektum legősibb területén található árkokat. A Ganymedes a Naprendszer legnagyobb holdjának mérete még a Merkúrét is lekörözi. Korábbi vizsgálatok során már megállapították, hogy az árkok becsapódások nyomai lehetnek, Hirata Naojuki, a Kóbei Egyetem munkatársa kollégáival együtt azonban most arra jutott, hogy mostanáig alábecsülték a formációk méreteit. A kutatók szerint a holdat egy, az egész égitestre kiható ütközés érhette. A csapat a Voyager küldetések és a Galileo űrszonda adatait elemezte: a Ganymedes legősibb régióját tanulmányozták, miközben kiderült, hogy az árkok elhelyezkedése koncentrikus. Hiratáék szerint ez egy hatalmas, ötven-százötven kilométer átmérőjű aszteroida becsapódásának nyoma. A csapat arra a következtetésre jutott, hogy az ütközés az egész hold felszínét átalakította, a becsapódás nyomaiból viszont a geológiai folyamatok hatására végül csak árkok maradtak. Ha a jelenlegi számítások helyesek, úgy

a Ganymedesé lehet a Naprendszer legnagyobb becsapódási nyoma, ami egy nem kevesebb, mint egy hétezer-nyolcszáz kilométer sugarú területen helyezkedik el.

A jelenleg elismert legnagyobb ilyen formáció egyébként a Valhalla-kráter a Jupiter Callisto nevű holdján található, a maga ezerkilencszáz kilométeres sugarával.

Meteor hullik a Ganymedesről

A NASA Juno nevű űrszondája 2019 decemberének végén a Jupiter mellett elhaladva közelítette meg a Ganymedes északi pólusát. A Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM) műszer által készített felvételek voltak az elsők, melyeken a különleges objektum északi részei láthatóak – olvasható a NASA tavalyi közleményében. A Ganymedes többségét vízjég alkotja, a szakértők pedig úgy vélik, hogy az égitest elemezése nagyban hozzájárulhat a Jupiter hetvenkilenc holdjának alaposabb megismeréséhez.

A Ganymedes ráadásul ez az egyetlen (ismert) saját mágneses térrel rendelkező hold, melynek azonban nincs légköre, így a pólusok felszínét folyamatosan bombázza a Jupiter magnetoszférájának plazmája.

Mindez pedig jelentős hatást gyakorol a felszíni jégre. Alessandro Mura, a római Olasz Asztrofizikai Intézet munkatársa, a Juno expedíció egyik tagja szerint a JIRAM képei azt mutatják, hogy a plazmacsapadék befolyásolja a környező jeget. A jelenséget a Juno által sikerült először megfigyelni. A helyi jég nem rendezetten kristályos szerkezetű, hanem amorf, és egészen más infravörös képet mutat az egyenlítőnél fellelhető anyagnál. A JIRAM legfőbb feladata, hogy ötven-hetven kilométerrel a Jupiter fellegei mögé pillantson, de ezen kívül a környező holdak vizsgálatára is felhasználható. A 2019. decemberi manőver során például háromszáz képet készítettek a Ganymedes felszínéről.

(Fotó: NASA, NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.