A fák és erdők nem csupán a Föld oxigéndús, egészséges levegőjének zálogai de megújuló energiaforrások, és a jelenleg ismert leghatékonyabb módjai a légkörből származó felesleges szén-dioxid megkötésének. Manapság a fa fő alkotóeleme, a cellulóz éves felhasználása az acélénak 20-szorosa.
Az ablakok készítéséhez üveget és műanyagot használunk, amelyek átlátszók, és szerkezeti támogatást nyújthatnak. Az üvegen keresztül az épületek tetemes mennyiségű hőt veszítenek, és bár a fény visszaad ebből valamennyit, de az üveg továbbra sem lesz jó szigetelő. Ezért dupla üvegezést használunk, és keressük a jobb megoldásokat. A fa épp jó lenne, hiszen kitűnő szigetelő, de nem átlátszó. Legalábbis eddig nem volt az.
Ennek az épületek szigetelése és az energiahatékonyság területein lehetne nagy jelentősége, hiszen a fa nagyságrendekkel jobb szigetelőanyag, mint az üveg. A New Scientist beszámolója szerint a kísérletek jól haladnak és az eredmények is ígéretesek, a fejlesztéseket néhány éve már a sajtó is követi. A gyártási folyamat során kivonják a fából a lignint, ami az egyik kémiai összetevője, ez adja jellegzetes barna színét. A megmaradó cellulóz rostok így elméletileg átengedik majd a fényt.
A folyamat tetemes mennyiségű vegyszert igényel és sok nehezen kezelhető szennyeződést termel. A Marylandi Egyetem kutatását vezető Liangbing Hu már régóta kutatja a kérdést, és
most egy új módszert kísérletezett ki, melyben nem vonják ki a fából az összes lignint, pusztán csak átalakítják egy részének szerkezetét.
Ezzel egyszerűsíthető a gyártás, kevesebb vegyszer szükséges hozzá, és nem gyengül meg annyira a fa szerkezete sem, mint a korábbi eljárásnál. A kulcs a lignint áttetszővé tétele, melyhez elegendő kivonni belőle azokat a molekulákat, melyek a színét adják.
Mindezt hidrogén-peroxid felhasználásával érték el a faanyag felületét kezelve, ezt követően pedig a napfény bizonyos összetevőit szimuláló UV-lámpák fényének tették ki az anyagot. A kísérlet utolsó lépéseként végül egy epoxigyanta bevonatot vittek fel a felületre, ami már az előző kísérletben is szerepelt.
A létrejött faanyag a fény 90 százalékát áteresztette, és ráadásul ötvenszer erősebbnek bizonyult, mint az olyan faanyag, amiből teljesen eltávolították a lignint. Hu elmondása szerint az új kísérlet végterméke világosabb és erősebb, mint az üveg, így ebből akár teljesen fényáteresztő nyílászárókat is lehet majd gyártani.
(Forrás: TheNextWeb Kép: UoM)