Minden ötödik ember a légszennyezettség miatt halt meg 2018-ban

2021 / 02 / 12 / Justin Viktor
Minden ötödik ember a légszennyezettség miatt halt meg 2018-ban
Egy új tanulmány adatai szerint 2018-ban a a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó légszennyezés miatt halt meg minden ötödik ember a világon. Mindösszesen 8,7 millió ember vesztette életét ezzel összefüggésben.

Ázsia vezet

A légszennyezettség okozta halálozási arány, ott volt a legmagasabb, ahol a legnagyobb mértékű volt a fosszilis üzemanyagok használata az erőművekben, otthonokban és járművekben elégetve. Az Egyesült Államokban és Európában 10-ből több mint egy esetben, Ázsiában több mint 3 esetben a légszennyezettséggel összefüggő betegségben halnak meg az emberek. Dél-Amerikában és Afrikában ezek a számok jóval kisebbek. 

A Harvard Egyetem, a Birminghami és a Leicesteri Egyetem, valamint a University College London kutatóinak közreműködésével kapott eredmények értékek meglepték a tudósokat, mivel felülmúlták a témában született korábbi becsléseket. Eloise Marais a tanulmány társszerzője szerint a megdöbbentő eredmények mögött idővel egyre több és több olyan hatását azonosítottak, amit a légszennyezés okozott: „Minél tovább kerestük a hatásokat, annál többet találtunk” – mondta a kutató.

Az ekképp azonosított halálozások száma felülmúlja a dohányzás következtében, és a maláriában egy esztendő alatt elhunytak együttes számát.

A fosszilis üzemanyagok eltüzeléséből származó szennyezőanyagokat sikerült összekapcsolni a szívbetegségekkel, a légúti megbetegedésekkel és a látás képességének elvesztésével.

Titokzatos, ózonréteget károsító anyagot detektáltak az atmoszférában A vegyianyagnak a kutatók szerint nincsen semmilyen ismert ipari felhasználási módja, így rejtély, hogy a kelet-ázsiai gyárak környékén miért nőtt meg a koncentrációja az elmúlt években.

Plusz egy életév mindenkinek

A légszennyezettség okozta halálozások számát nem most próbálták először felmérni, de az eddig elvégzett hasonló számítások jóval alacsonyabb eredményeket adtak. A neves Lancet orvostudományi folyóirat 2019-ben megjelentetett jelentése szerint, évente mintegy 4,2 millió halálesetet okoznak a porból, erdőtüzek okozta füstből és fosszilis üzemanyagok elégetéséből származó szennyeződések.

A most közzétett új vizsgálat azonban részletesebben elemzi az erőművek, járművek és más forrásokból származó koromrészecskék egészségügyi hatásait. A PM2,5 nevű szállópor 2,5 mikrométer átmérőnél kisebb részecskékből áll. Ezek belélegezve a tüdőbe kerülnek, és különböző egészségügyi problémákat okoznak.

A tudósok szerint, ha nem égetnénk el több fosszilis üzemanyagot, a világ teljes népességének várható átlagos élettartama több mint egy évvel emelkedhetne, és eközben a gazdaság és egészségügy kapcsolódó kiadásai nagyjából 2,9 billió dollárral csökkenhetnének.

Majdnem hét százalékot csökkent a globális széndioxid-kibocsátás 2020-ban Ha a lezárások után más módszerekkel, de ugyanígy folytatnánk, elérhető közelségbe kerülne a Párizsi Klímaegyezményben foglalt célok elérése.

Pontosabb NASA modell

A kutatók abban is változtattak az eddigi modellen, hogy nem csupán a műholdas becslésekre és felszíni megfigyelésekre építették az adatgyűjtést, de a NASA háromdimenziós légkör kémiai modelljét is használták, ami jóval részletesebb felbontást biztosított, és megkülönböztethetővé váltak a szennyeződések forrásai is.

„Nem csupán az átlagos légszennyeződés-elterjedést vizsgáltuk, egy nagyobb régióban, de fel akartuk térképezni, hogy pontosan hol található és hol élnek ehhez képest az emberek, hogy sokkal pontosabban megállapíthassuk, mit is lélegeznek be” – mondta el Karn Vohra, a Birminghami Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője. Az elemzés az Environmental Research tudományos folyóiratban jelent meg.

(Forrás: MTI Kép: Pixabay)

Ez is érdekelhet:

Így csökkent a légszennyezés a világ nagyvárosaiban a lezárások óta Európa és az Egyesült Államok levegője sokkal tisztább lett, de Kínában máris újból kezd növekedni a nitrogén-dioxid kibocsátás szintje.

Extrém módon tisztítják a levegőt a fővárosi fák Nem csak több tonna szállóport szűrnek ki a levelek, de ráadásul a segítségükkel a légszennyezést is lehet mérni. Az is kiderült, melyik fa tisztítja a leginkább a levegőt.

Nyáron indulhat az első kísérlet, mely kalcium-karbonát légkörbe engedésével változtatna a Föld klímáján A szoláris geomérnökség sokáig tabu volt, de a klímaprobléma sürgőssége változtat a dolgokon. Azonban az, hogy széleskörűen permetezzenek a levegőbe napfényt felfogó és visszatükröző részecskéket még sokkal odébb van, a mostani csak a hatások tanulmányozása érdekében tett kísérlet.

 


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.