Az Agrárminisztérium szerint a generációváltás lehet a precíziós gazdálkodás sikerének kulcsa Magyarországon

2021 / 08 / 21 / Justin Viktor
Az Agrárminisztérium szerint a generációváltás lehet a precíziós gazdálkodás sikerének kulcsa Magyarországon
Az Agrárminisztérium szerint Magyarországon elsősorban a 40 évnél fiatalabb, felsőfokú végzettséggel rendelkező gazdálkodók alkalmaznak precíziós gazdálkodást, ezért a precíziós technológiák sikere részben a generációváltás sikerétől is függhet.

100 milliárd a precíziós gazdálkodásra

Feldman Zsolt az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a 13. Európai Precíziós Gazdálkodási Konferenciát (ECPA) megnyitva számolt be minderről. Idén 26 ország 116 előadójának részvételével július 19-22 között rendezték meg Budapesten az eseményt, melynek először kaptuk meg a rendezési jogát.

A minisztérium álláspontja szerint  mindent meg el kell követni annak érdekében, hogy a gazdálkodók között - gazdálkodói mérettől és ágazattól függetlenül - ne alakulhasson ki digitális szakadék.

Ennek eléréséért 100 milliárd forint keretösszeggel hirdettek meg egy olyan pályázati lehetőséget, ami támogatja a precíziós gazdálkodás technológiai beszerzését a mezőgazdasági termelésben - mondta el az államtitkár.

Precíziós és a digitális technológia

Feldman Zsolt szerint a jövedelmező és eredményes termeléshez, a piaci versenyben való sikeres részvételhez, a gazdálkodás és a természeti környezet közötti összhang megteremtéséhez, az erőforrások, különösen a termőföld fenntartható hasznosításához mind nélkülözhetetlen a precíziós és a digitális technológia alkalmazása.

Feldman szerint a precíziós technológiáknak a magyar és az európai élelmiszergazdaságban rejlő tartalékok jobb kiaknázásában is nagy szerepe lehet, sikeres alkalmazásuk esetén a termelés hozzáadott értéke nőhet, a termelékenység fokozható és a versenyképesség is erősíthető a környezetvédelmi és klímapolitikai célok gyorsabb elérése mellett. 2019-ben ezért is hoztak létre külön digitális stratégiát az agrárium számára, és egyszer lesz ilyen az élelmiszeripar számára is.

(Forrás: MTI Kép: Pexels)

Ez is érdekelhet:

A jövő mezőgazdasága a biodiverzitás szigetek köré épülhet Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont munkatársai kísérleti biodiverzitás-szigetekkel, a természetes helyi vegetációt mintázó vadvirágos rétekkel igyekeznek helyreállítani az élővilág sokféleségét, egyben nagyobb élelmiszer-biztonságot eredményezve.

Hatalmas szárazföldi lazacfarm épülhet Zalaegerszegen A koncepció zöld, környezetbarát, egészséges, nincs tíz éves de viharsebesen terjed, noha az elején bolondnak nézték azt aki ebbe belevágott. Senki sem akarta elhinni, hogy a lazactenyésztés a szárazföldön is pénzügyileg életképessé válhat. Mégis ez történt, és nemsokára nyílik az első hazai telep.

A növénytermesztés valamiért életképtelen támogatás nélkül Európában, kivéve, ha biotermelésről van szó A magyar kormány is támogatja az ökológiai gazdálkodás brüsszeli terveit, hogy fejlesszük ezt a fontos területet. Az uniós stratégiát forrásokkal és a támogatásokhoz kapcsolódó jogszabályi környezet megteremtésével erősítik.


 


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.