A The New York Times cikke szerint az Apple 2018 februárjában kapott egy olyan idézést, amely alapján százkilenc email címhez és telefonszámhoz kapcsolódó információkat kellett átadnia. A Microsoft egy 2017-es esetről számolt be, amikor egy személyes email fiókkal kapcsolatban szolgáltatott adatokat. A Google-t mindeközben négy, a Times-nál dolgozó riporterről faggatták.
Minderre csak most, a titoktartási kötelezettségek lejártával derülhetett fény.
Az Apple képviselői azt állítják, hogy nem tudtak arról, hogy legalább két törvényhozóról is adtak át így adatokat, hiszen csak most léphettek az érintettekkel kapcsolatba - az egyikük a Képviselőház Hírszerzési Bizottságának az egyik vezetője, Adam B. Schiff volt, a másikuk Don McGahn, a Fehér Ház jogásza. Cupertino "előfizetői információkat" adott át, "tartalmat, például e-maileket vagy képeket nem". A Microsoft nem tudni, hogy kiről szolgáltatott adatokat, de a redmondi vállalat is csak most értesíthette a fiók tulajdonosát, miután a hatóságok többször meghosszabbíttatták azt a bírósági határozatot, amely megtiltotta, hogy az ügyről bárkinek nyilatkozhassanak. "Amint a titoktartási kötelezettség elévült, rögtön értesítettük az ügyfelünket, aki tudatta velünk, hogy a törvényhozásban dolgozik" - nyilatkozta a Microsoft a Gizmodónak.
Azt nem tudni, hogy a politikusokkal kapcsolatos információszerzéssel a Google-t is megkereste-e az igazságügy, de az biztos, hogy a Times négy újságírójának e-mail naplófájljait szerették volna megkapni Mountain View-ból. A cég arra tudott hivatkozni, hogy mivel a Times az ügyfelük, hiszen ők biztosítják a vállalati levelezésük infrastruktúráját, az Igazságügyi Minisztérium közvetlenül a kiadóhoz kell, hogy forduljon az adatokért, ahogyan azt a minisztérium saját irányelvei előírják. A Times azt írja, hogy a nagyobb szivárogtatásokkor Obama elnök alatt is történtek ilyen adatkérések, míg Joe Biden szerint a riporterek forrásai után így nyomozni "egyszerűen rossz".
Az Apple hetente négyszáz, vagyis fél év alatt körülbelül tízezer adatkérést kap az amerikai hatóságoktól, melyeknek nagyjából az ötöde ellen én kifogással. A Google 2020 első felében negyvenezer hasonló megkeresést kapott, de a vállalati ügyfeleivel kapcsolatos néhány száznak több mint a felét visszautasította. A Facebook százhuszonháromezer idézést kap - hat éve ez a szám még csak harminchétezer volt.
(Fotó: Getty Images Hungary)