Az USA űrügynökségének sokkal keményebben kell dolgoznia, ha azt akarja, hogy 2039-re készen álljon egy nukleáris termomeghajtású űrhajóval megvalósítható, legénységgel ellátott Mars-küldetésre.
Ezt az amerikai Nemzeti Akadémia által készített, és a NASA által támogatott új jelentés állapította meg, mely szerint az űrügynökségnek „agresszív” finanszírozást kell találnia a nukleáris termomeghajtás kifejlesztéséhez. Ha próbálják meg bepótolni az elvesztegetett időt - így a jelentés - a NASA azt kockáztatja, hogy lemarad erről az amúgy is meglehetősen bizonytalan távolságban lévő misszióról.
A nukleáris termomeghajtás koncepciója évtizedeken keresztül a bizonytalanság ködében lebegett, és a jelentés elkészítői nincsenek meggyőződve arról, hogy a NASA időben elkészül.
"Az űrben alkalmazható atommeghajtás technológiája nagy lehetőségeket tartogat a Mars emberi felfedezésének megkönnyítésére. Azonban a technológia beérésének ütemét jelentősen fel kell gyorsítani, ha a NASA és partnerei a megadott időn belül valóban el akarják végezni ezt a küldetést" - írta sajtóközleményben Bobby Braun, a NASA Jet Propulsion Laboratory bolygótudományi igazgatója, aki egyben a jelentést készítő bizottság társelnöke is volt.
Remény persze mindig van. Jim Reuter, a NASA Tanácsadó hivatalának űrtechnológiai munkatársa a Tanácsadó testület január 27-i ülésén jelezte, hogy támogatják a technológiát. Sok múlhat még Biden elnökön is, akinek új űrpolitikájáról egyelőre keveset tudni, így a határidők a tervek és a prioritások akár változhatnak is az elkövetkező hónapokban és években.
A nukleáris termomeghajtású űrutazásnak nagy lendületet adott, hogy Donald Trump volt elnök december végén aláírta a hatos számú űrpolitikai irányelvet, melyben felszólította a NASA-t és partnereit, hogy gyorsítsák fel a Földön kívül üzemelő atomreaktorok és meghajtási rendszerek fejlesztését, és a jelek szerint a NASA meghallotta a felhívást.
"A nukleáris termomeghajtás számos szempontból nagy érdeklődésre tart számot, mind a NASA, mind a DOD szempontjából" - tette hozzá Reuter.
(Forrás: SpaceNews Kép: NASA)