Az XDA Developers munkatársai a napokban vizsgálták a Google Phone ötvenkilences verziójának forráskódját, amikor olyan részletekre bukkantak, amik arra engednek következtetni, hogy a Google bővítené hívásrögzítéshez kapcsolódó funkcióit. A cikk szerint a fejlesztés által az okostelefonok a jövőben automatikusan rögzíthetik az ismeretlen számokról fogadott hívásokat. A beszélgetéseket egyetlen távoli szerverre sem továbbítanák, azokat kizárólag telefonon, helyben tárolná az applikáció. És ami a legfontosabb: mindkét fél értesítést kapna arról, hogy felvétel készül. Azt egyelőre nem tudni, hogy a funkció mikor jelenhet meg hivatalosan is, mivel a fejlesztőknek még biztosítaniuk kell, hogy az mindenben egyezik az uniós adatvédelmi törvénnyel.
Alig pár napja írtunk a Google háza táján uralkodó kaotikus állapotokról, vagyis, hogy végleg betelt a pohár a munkatársaknál a megalázó, igazságtalan munkakörülmények miatt, ezért szakszervezetet alapítottak. Ahogy az várható volt, a vállalat sem hagyta szó nélkül a dolgot, így mostantól fokozottabban figyeli az aktivistákat. A vezetés egészen konkrétan
megbízta a belsős levelezőcsoportok kezelőit, hogy tüzetesen vizsgálják át a beszélgetésekben résztvevő dolgozók levelezését, és jelöljék meg a "provokatív" hozzászólásokat – írja a Telegraph.
(Az információkiszivárogtató kiléte ismeretlen, a lap belső forrásokra hivatkozik.) Teszi mindezt mintegy válaszképp arra, hogy a techóriás anyacége, az Alphabet elégedetlen dolgozói január negyedikén bejelentették, hogy több hónapnyi előkészület után megalapították az Alphabet Workers Union (AWU) szakszervezetet. A Google már akkor figyelmeztette a szervezkedőket, hogy nem tűri a "rendbontókat", ezért a tárgyalótermeket és az iroda más területeit ezután is kizárólag csak munkahelyi kötelességeik ellátásra használhatják. Bár az AWU még nem jelentette be konkrét követeléseit az Alphabet felé, az eddig elhintett információk alapján az alapjövedelmükkel és juttatásaikkal kapcsolatos kérdések mellett a Google körüli etikai aggályokkal is foglalkoznának. Parul Koul szakszervezeti elnök és Chewy Shaw alelnök nyílt levelét még a New York Times is lehozta, melynek értelmében szövetségük célja, hogy a dolgozók is beleszólhassanak a döntéshozásba, valamint nagyobb hangsúlyt fektessenek a társadalmi, gazdasági, környezetvédelmi igazságosságra.
Tavaly többször is olvashattunk róla, hogy a Google nem igazán tolerálja, ha az alkalmazottak a háta mögött szervezkednek: az USA nemzeti munkaügyi tanácsa (NLRB) szerint a cég törvénytelenül kémkedett emberei után, hogy kiderítse, készülnek -e valamilyen szakszervezeti tevékenységre. Akinél pedig gyanús jelekre bukkantak, el is távolították. Liz Fong-Jones, a Google korábbi mérnöke pedig arra figyelmeztetett, hogy
a cég aktivistái valószínűleg a jövőben is a vezetői támadások célkeresztjébe kerülnek,
sokszor leértékelik teljesítményüket, vagy alkalmatlannak titulálják őket a csapatmunkára. Az Amerikai Kommunikációs Dolgozók Szövetsége korábban állami szintű keresetet is benyújtott a keresőcég ellen, melyből kiderül, hogy két alkalmazott elmondása szerint a Google speciális külsős konzultánsokat foglalkoztatott, akiknek direkt az volt a feladatuk, hogy ellehetetlenítsék a dolgozók szakszervezeti tevékenységét.
(Fotó: Pixabay)