Az Egyesült Királyságban először adtak ki sárga figyelmeztetést az extrém hőség miatt

2021 / 07 / 20 / Felkai Ádám
Az Egyesült Királyságban először adtak ki sárga figyelmeztetést az extrém hőség miatt
A MET Office, az Egyesült Királyság meteorológiai szolgálata idén júniusban vezetett be egy új, kifejezetten a hőhullámokra létrehozott figyelmeztető-rendszert.

A rendszer legmagasabb riasztási szintje a vörös, az eggyel enyhébb fokú készültséget pedig a sárga (amber) jelzi – és ez utóbbit adták most ki, alig egy hónappal az egész rendszer bevezetése után. Mint azt a hivatal írja, a rendszer kidolgozására azért volt szükség, hogy a meglévő időjárással kapcsolatos figyelmeztetések mellé felkerüljön a riasztási listára az extrém hőség is. A forróság miatti figyelmeztetések kiadása pedig az eddigiekhez hasonló módon működik: tehát a kiadásukra az adott időjárási körülmény hatása miatt kerül sor, nem pedig azért, mert például egy adott területen bizonyos hőmérséklet uralkodik éppen.

A MET Office megemlíti azt is, hogy az extrém forróság hatásai a klímaváltozás miatt az Egyesült Királyság teljes területén növekednek – az egészségügyi hatások mellé az áramfogyasztás növekedése, valamint a különböző infrastruktúrák amortizációja is társul többek között ezekben az időszakokban. Mindehhez társul, hogy a szigetországban a 2018-ban tapasztalthoz hasonló, extrém meleg nyári hőmérsékletek harmincszor nagyobb valószínűséggel következnek majd az ipari forradalom előtti periódushoz képest. Sőt a meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint a hasonló kánikula fog normává előlépni a 2050-es évekre. A 2020-as hőhullámok alatt egyébként 2256-tal emelkedett meg az elhalálozások száma, amely a legmagasabb szám volt, mióta csak erről feljegyzések születtek.

A rendszert egyébként különböző egészségügyi partnerekkel közösen dolgozták ki, és tegnap Wales nagy részére, délnyugat-Anglia egészére, valamint Anglia déli és középső részein bizonyos területekre adták ki csütörtök éjfélig. A figyelmeztetést nem csak a magas nappali hőmérséklet miatt adták ki, hanem mert enyhülést a melegebb éjszakák sem hoznak ebben az időszakban, melynek időbeli elhúzódása is számos kockázatot okoz.

Mint a Gizmodo írja, az Egyesült Királyságban az átlag júliusi hőmérséklet 1981 és 2010 kötött 15 Celsius-fok volt, míg most bizonyos területeken a hőmérő higanyszála akár 33 fokig is kúszhat.

A mai hőhullám csak egy átlag nyári nap lesz a jövő Magyarországában Muszáj lenne mindent megtenni a változások mérséklése érdekében, de az alkalmazkodás a megváltozott körülményekhez elkerülhetetlen lesz. A legrosszabb Budapesten lesz a helyzet.

Ha valakinek a fent leírtak: az extrém hőhullámok, illetve ezek jövőbeli „normalizálódása” ismerős, az nem véletlen. Korábban – a fenti cikkünkben – mi is írtunk hazai szakemberek előrejelzéséről, akik szerint a klímaváltozás Magyarországon épp ilyen körülményeket teremt majd a jövőben, és a hatás a leginkább a fővárosban lesz érezhető.

(Kép: Flickr/Mark Langdon)

További cikkek a témában:

Reális esély van rá, hogy már öt éven belül elérjük a 1,5 Celsius-fokos globális hőmérséklet-emelkedést A világ országai a 2015-ös párizsi klímaegyezményben 1,5 Celsius-foknál húzták meg azt a határt, ami felé semmiképp sem lenne szabad emelkednie a bolygó átlaghőmérsékletének az iparosodás előtti időszakhoz képest ahhoz, hogy elkerüljük a klímakatasztrófát.

Egy 1911-es hőhullám egy hét alatt kétszáz emberéletet követelt Sokan hőgutát kaptak, de még többen szó szerint beleőrültek a forróságba: a manhattani Pike Streetnél például egy fiatalember ugrott le a mólóról a vízbe, miután sehol sem tudta lehűteni testét, miközben ezt kiáltotta: „Nem bírom ezt tovább!” Eközben Harlemben egy munkás megpróbálta magát a vonat elé vetni, őt kényszerzubbonyban vitte el a rendőrség.

Tombol Ausztrália legszörnyűbb hőhulláma, 49,9 Celsius fokban már az országutak is olvadnak Ausztráliában a bőrükön érzik az emberek a klímaváltozás szélsőségeinek borzalmait. Sydneyben több mint 100 kilométer per órás szél, 40-50 Celsius fokos kora nyár van, a bozóttüzek füstje mindent beborít.


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Afrikában három olyan tó is található, ami időzített bombához hasonló fenyegetést jelent: a bennük felgyülemlő szén-dioxid rossz esetben kirobbanhat és az elterjedő fojtogató felhő a közelben lévőket rendkívül gyorsan megölheti. A legtöbb áldozatot szedő esemény 1986-ban történt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.