Az oroszok számára a háború eddig több megalázó veszteséget is tartogatott – ezek közül is kiemelkedik a Moszkva cirkáló elvesztése. A legújabb veszteség pedig ennyire talán nem fájó Putyin hadseregének, de mindenképp szimbolikus – az oroszok Ukrajnába vezényelt, legmodernebb tankjának kiégett roncsáról jelentek meg ezúttal felvételek. A képet a Twitteren a The Kyiv Independent katonai szakértője tette közzé tegnap, és azon tehát egy T–90M közepes harckocsi kiégett roncsa látható.
I mean, who could guess that the first Russian T-90M would be hunted down within days after their much-advertised deployment to Ukraine’s Kharkiv Oblast.
Say hi to our big friend Andriy Tsapliyenko. pic.twitter.com/1GaFuHcgR8— Illia Ponomarenko ?? (@IAPonomarenko) May 4, 2022
Ezek a tankok a legújabb, egyben legmodernebb harcképes páncélosok, amelyeket az orosz hadsereg a csatatérre tud küldeni. A T–90M-et, amit Proriv–3-ként is emlegetnek (az orosz szó áttörést jelent) egyedül csak a híres-hírhedt Armata előzi fejlettségben, ám ez utóbbi esetén valószínűleg akadozik a fejlesztés, és komolyabb számban nem is lehet őket bevetni. Az Armatáról egyébként a lenti cikkünkben írtunk részletesebben.
Visszatérve a T–90M-re: ez az a harckocsi, amit a régebbi szlenget kölcsönvéve zsír újnak titulálhatunk, mivel az Uralvagonzavod vállalat által gyártott tank leszállításának első körére az orosz hadsereg számára mindössze két éve, 2020 áprilisában került sor. A páncélosok a Nyugati Katonai Kerület (ZVO) Oroszország öt régiójában állomásozó gárdaharckocsi-hadseregéhez kerültek, és mint a sajtóközlemény írja, az első páncélosokat a Taman motorizált hadosztály kapta. A cikk kitér arra is, hogy ezek a tankok már új toronnyal és erősebb motorral rendelkeznek (azonban ennél jelen esetben érdekesebb a páncélozásuk, amire még majd visszatérünk). Az oroszoknak jelenleg egyébként körülbelül 100 ilyen harckocsijuk lehet (a T–90M-nek amúgy két változata is akad, de erre is kitérünk rövidesen).
Mint a hírt az elsők közt közlő The Drive írja, a harckocsi roncsa azt bizonyítja, hogy Moszkva már a legfejlettebb fegyverek bevetése mellett szánta el magát. A T–90M megjelenése ráadásul azzal is kapcsolatban állhat, hogy Oroszország Kelet-Ukrajnára összpontosítja a haderejét, annak érdekében, hogy megszerezze a donbászi régiót. Először ugyanis április 25-én az Orosz Nemzeti Gárda által közzétett videofelvételeken lehetett ilyen páncélost látni Harkiv megyében. Ekkor lehetett tehát először biztosan tudni azt, hogy Oroszország a T–90M harckocsik korlátozott készletének egy részét beküldte a háborúba.
The first appearance of a Russian T-90M tank in Ukraine. The video is from Rosgvardia showing a number of destroyed Ukrainian vehicles in Kharkhiv Oblast and Rosgvardia spetsnaz.https://t.co/uyInBJo5Ii pic.twitter.com/oZ73oqD1KE
— Rob Lee (@RALee85) April 25, 2022
A T–90M a T–90 modernizált, javított változata, amit először 2017-ben lepleztek le. A T–90M lényegében az exportra szánt T–90MS dizájnára épül, és a felhasznált alkatrészek is megegyeznek a két harckocsi között. 2017-ben egy szerződés keretében kétféle T–90M leszállításáról döntöttek – az egyik változat 10 darab, teljesen új, „nulláról felépített” harckocsi volt, a másik 20 darab M-standardra átalakított T–90A tank (ez lett a T–90AM). Az első komolyabb mennyiség leszállítására ebből a harckocsiból 2021-ben került sor. Ami most igazán érdekes, a harckocsi páncélozása, amit mintha csak az Ukrajnában bevetett tankelhárító rendszerek figyelembevételével fejlesztettek volna.
A közepes harckocsi Relikt beépített Explosive Reactive Armor (ERA)-t használ a korábban elterjedt Kontakt–5 helyett, ami védelmet nyújt a tandem robbanófejek ellen, és jelentősen csökkenti az APFSDS töltények behatolását. A T–90M gumi oldalszoknyákkal van felszerelve, beépített páncéllemezekkel. A harckocsi felszínét helyenként ketrecpáncél és speciális háló borítja, amely javítja a védelmet bizonyos típusú páncéltörő fegyverekkel szemben. Ezeken kívül a tank automatikus tűzoltó rendszerrel is fel van szerelve. A tank kapott egy speciális rendszert is, amely füstgránát segítségével fedi el a páncélost, ha a harckocsira lézersugarat irányítanak. Ez a rendszer (elméletileg) jelentősen csökkenti annak az esélyét, hogy egy ellenséges irányított fegyver eltalálja a tankot. Korábban egyébként írtunk arról is, hogy a T–80UM2, aktív védelemmel ellátott tank, melyből egyetlen egy akadt, szintén a jelen cikk apropóját adó Proriv–3-hoz hasonlóan járt a mostani háború korábbi szakaszában.
Mint a The Drive írja, ez a fejlett védelmi rendszer most sem sokat ért, és a most kilőtt T–90M az első ismert veszteség ebből a típusból. Az orosz hadvezetés számára pedig egész biztosan nem túl felemelő látvány a legfejlettebb harckocsijuk füstölgő, kiégett roncsa Ukrajnában.
(Kép: T–90M közepes harckocsi, wikimedia.commons/Ministry of Defence of the Russian Federation)