Az emberek húsz százaléka halláskárosult lehet az Apple szerint

2021 / 03 / 03 / Pőcze Balázs
Az emberek húsz százaléka halláskárosult lehet az Apple szerint
Megjelentek az első eredményei az Apple és a Michigani Egyetem kutatásának, melynek témája a hallás, illetve a halláskárosodás. A többezerfős mintán végzett adatgyűjtés és -elemzés szerint ötből egy ember halláskárosult.

Március harmadika a hallás világnapja, amikor az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a hallásvédelem fontosságára, a siketség és a hallásvesztés megelőzésére hívja fel a figyelmet; ehhez igazodva publikálta az Apple az Apple Watch-ok és egyéb eszközök adataira is támaszkodó kutatása eredményeit. A cég órája 2019 ősze óta tudja megfigyelni és rögzíteni a környezeti zajokat, illetve figyelmeztetni az óra tulajdonosát, ha túl sok időt tölt olyan körülmények közt, amelyek károsíthatják a hallását. Ennek megállapításakor az Apple a WHO irányelveire hagyatkozik, amelyek meghatározzák, hogy egy hét alatt mennyi ideig tehetjük ki magunkat bizonyos erősségű hangoknak. A városi forgalom alapzaját, ami körülbelül 75 dB, akár 127 órán át is hallgathatjuk a 168-ból, ha bírjuk idegekkel, de a 120 dB-es repülőgép felszállásból csak tizennégy másodpercet engedélyezhetünk magunknak ugyanennyi idő alatt.

Az egyik legaggasztóbb eredmény, hogy a résztvevők fele túl zajos helyen dolgozik,

és ugyan a világjárvány lecsökkentette az átlagos zajszintet, de az sokaknál még így is túl magas, akár a túl hangosan használt fejhallgatók miatt is. A kutatás vezetője arra is rámutatott, hogy úgy tűnik, összefüggés van a krónikusan magas környezeti zaj és a szív- és érrendszeri megbetegedések között.


Az Apple Watch a negyedik generáció óta már a zajszintet is képes mérni a mikorfonjával

Az Apple utóbbi témában önálló kutatást is folytat, amelyre négyszázezren iratkoztak fel nyolc hónap alatt - ez jól demonstrálja, hogy a népszerű technológiai platformok és eszközök példátlanul sok adatot tudnak a tudomány szolgálatába állítani. Az Apple vezérigazgatója, Tim Cook már két éve is azt mondta, hogy talán az egészség területén fog a leginkább maradandót alkotni a cége. A valódi eredményekhez és változásokhoz viszont ránk is szükség lesz - a Gizmodo cikke kiemeli, hogy az összes megkérdezett fele nem járt hallásvizsgálaton az elmúlt évtizedben.

(Borítókép: Getty Images)

További cikkek a témában:

Lenyomta az Apple a Samsungot okostelefon eladásokban Négy éve nem történt ilyen.

Jövőre érkezhet az Apple VR-szemüvege A rendkívül fejlett és rendkívül drága VR-sisakból jó, ha naponta egy darabot eladnak majd boltonként.

Már véroxigénszintet is mér az Apple Watch Az új iPhone-okra viszont még várni kell.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.