Ugyanakkor akad vele sajnos egy probléma, ami vagy gyári hiba vagy nem az, mindenesetre többeket érintett, így ezen sorok íróját is. A Switch három részből áll: egy tablet-szerű készülékből (ez maga a konzol, illetve kézi üzemmódban a kijelző is), valamint két Joy-Con kontrollerből. A Switch – mint arra a név is utal – erőssége, hogy rugalmasan alakítható a felhasználói szándékhoz. A két Joy-Con-t két oldalt ráerősíthettem a készülékre, így egy nagyobb kézi konzolt kapok. Vagy pedig a készüléket az asztalra helyezhetem, ami előtt egy-egy Joy-Con-nal játszhat egy-egy játékos, végül pedig a két Joy-Con-t össze is lehet szerelni egyetlen, klasszikus kontrolleré.
A baj csak az, hogy a Joy-Con karjai néha pontatlanná váltak, elkezdtek csúszni vagy úszni (ez a drift-jelenség), tehát akkor is azt közvetítették, mintha egy bizonyos irányba lenyomták volna őket, ha valaki hozzájuk sem ért. Ezáltal nem csak a játékok irányítása lett pontatlan, de szélsőséges esetben még a gép menüjében sem lehetett ezen a módon normálisan lépkedni, hiszen a kontroller mindig visszaugrott. Tavaly nyáron egyébként a Nintendo közvetve bocsánatot kért a jelenség miatt (nem említették a Joy-Con driftet, csak a Joy-Con okozta esetleges kellemetlenségeknek szólt a mea culpa), ennél többet azonban nem mondtak tekintettel az épp a jelenség miatt folyamatban lévő, több csoportos perbeadványra.
Most pedig az EU fogyasztóvédelmi szerve, a The European Consumer Organisation (BEUC) kezdett el az ügyben vizsgálódni. Miután megvizsgálták azt a körülbelül 25 000 panaszt, amely az eset miatt érkezett hozzájuk, arra jutottak, hogy ezek nagyon nagy részében (aki válaszolt az ügyben feltett kérdésre, azok 88 százaléka) a vásárlást követő két éven belül tapasztalták a meghibásodást. A testület továbbította a panaszokat az Európai Bizottságnak, és a tagállamok nemzeti fogyasztóvédelmi szerveinek is. A BEUC mindezt azon az alapon tette, hogy a Nintendo olyan termékeket forgalmaz, melyek idő előtt meghibásodnak, amely árt a fogyasztóknak, valamint a természetnek is. A testület a Nintendót pedig arra szólította fel, hogy nyilvánosan is adja a felhasználók tudtára, hogy jelenleg a kontrollereknek limitált az élettartama, illetve a japán vállalat biztosítson ingyenes javítást is. Ez utóbbit egyébként a Nintendo már eddig is megtette.
Talán ez -- így négy évvel a gép premierje után -- egy újabb fontos lépés abba az irányba, hogy a Nintendo elismerje a hibát.