Az európaiaknak fontos a klímaváltozás kérdése, de nem szívesen adnák fel az életmódjukat

2021 / 10 / 22 / Felkai Ádám
Az európaiaknak fontos a klímaváltozás kérdése, de nem szívesen adnák fel az életmódjukat
Elismerik, hogy meg kellene menteni a bolygót, de a húsfogyasztást és a fosszilis tüzelésű kocsikat kicsit nehezen engedik el.

Talán sejthető volt eddig is, de most egy felmérés is alátámasztja, hogy Nyugat-Európában a klímaváltozás ügye fontos kérdés, de a lakosság kisebb hányada hozna csak az életmódját érintő radikális áldozatot, a többség inkább a megújulókban, valamint az újraerdősítésben bízik. A kutatást a YouGov-Cambridge Centre for Public Opinion Research végezte hét európai ország (Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Dánia, Svédország, Spanyolország, Olaszország) összesen 9000 állampolgárának a véleményét kikérve. Az apropó egyébként az október legvégén közelgő, 2021-es ENSZ Klímaváltozási Konferencia, más néven COP26, az Egyesült Nemzetek 26. Éghajlat-változási konferenciája, mely a skót Glasgow városában kerül megrendezésre. Erről az eseményről egyébként a brit felnőttek mindössze 31 százaléka hallott egyáltalán valamit.

Akárhogy is, a konferencia bizonyos felvetéseit a többség lelkesen támogatja, ilyen például az újraerdősítés, vagyis hogy az ország bizonyos területein visszaállítják a természetes állapotokat – a brit lakosság esetén a támogatás 70 százalékos, míg Spanyolországban a kezdeményezés közel 80 százalékos támogatást tudhat maga mögött. Ami a döntéshozatali szintet illeti – a klímaváltozás megállítására tett kezdeményezések itt már nem örvendek olyan egyértelmű támogatásnak, mint a korábbi kérdés, de a többség azért beáll amögé, hogy a kormányzatok minél többet fektessenek be a megújuló energiaforrásokba – a britek esetén a támogatás 66 százalékos, Németország esetén 52 százalék, míg Spanyolországban és Olaszországban 70 százalék körüli ez az arány, Svédországban pedig a legalacsonyabb: 47 százaléka a válaszadóknak gondolja ezt jó ötletnek.

Azonban az egyénre is kiható kormányzati döntések, mint a belsőégésű motort használó járművek kereskedelmének vagy az új repterek építésének a tilalma még ekkora támogatottságnak sem örvend – körülbelül 20 és 40 között ugrál a támogatottság aránya, és ehhez hasonló azoknak az aránya is, akik szerint minél gyakrabban repül valaki, annál több adót kellene fizetnie. Érdekes, de a híresen rossz hírű olajkitermelési eljárás, a frakkolás örökös tilalmára is a válaszadók 20-50 százaléka bólintana rá – a legkevesebben Svédországban, ahol ez a szám 24 százalék.

A fentiek azonban így is kimagaslanak a húsevés kapcsán megjelenő számokhoz képest, hiszen a húsárura bevezetett új adónemet a válaszadók 15-20 százaléka támogatja, miközben ennek jelentős az elutasítottsága is: 50-60 százalék körül mozog.

Mindez annyiban „furcsa”, hogy általánosságban a válaszadók 70-80 százaléka ért egyet azzal, hogy a klímaváltozás fontos ügy, és körülbelül hasonló mértékben válaszoltak arra a kérdésre is igennel, hogy készek lennének-e változtatni a szokásaikon a klímavédelem érdekében.

(Címlap- és borítókép: Pixabay)

További cikkek a témában:

Fenntartható légi közlekedés még nincs, de már kereshetünk magunknak járatot aszerint, hogy melyiknek a legalacsonyabb a kibocsátása Bár a kereskedelmi légi közlekedésnek jelenleg nincs olyan módja, ami akár csak közelít a karbonsemlegességhez, de a Google Járatkereső újítása ettől függetlenül még mindenkinek hasznos, aki szeretné valamivel fenntarthatóbbá tenni az utazásait.

Kiszámolták, hogy mennyi idő alatt regenerálódik a klíma magától Korábban már sor került a bolygó történetében egy gyors és jelentősebb hőmérséklet-emelkedésre, most pedig már azt is tudjuk, hogy az éghajlat akkor mennyi idő alatt állt helyre.

Mennyivel csökkenne a tengerszint, ha az összes hajó eltűnne a vízből? A globális felmelegedés miatt a tengerszint évente több milliméterrel emelkedik, de vajon mennyivel járul hozzá ehhez a hajók által kiszorított víz?


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.