Az USA fegyveres erői évente 750 ezer tonna mérgező hulladékot termelnek kimerült urán, olaj, sugárhajtómű üzemanyag, növényvédő szerek, lombtalanító szerek, ólom és egyéb vegyszerek formájában. Az Army tevékenysége nyomán évente több veszélyes hulladék keletkezik, mint az öt legnagyobb amerikai vegyipari vállalatnál együttvéve.
Egy 2019-es tanulmány szerint az amerikai hadsereg éves üzemanyag-felhasználása alapján, ha országról beszélnénk, a 47. legnagyobb üvegházhatást okozó gáz-kibocsátóként rangsorolnák. A Quartz által összegereblyézett adatok alapján annyi szennyezést termelnek, mint a világstatisztikában szereplő száz kisebb ország együttvéve.
Ráadásul a világ klímahelyzetének felelőseit kereső és kimutató tanulmányok nagy részéből kimaradnak, mivel a Pentagon és az Egyesült Államok kormányzati szervezeteinek adataihoz nem könnyű hozzájutni. Ez néha csak a Freedom of Information Act (az információs szabadságról szóló amerikai törvény) betűjére hivatkozva lehetséges, és hosszabb időbe telik.
Az USA ennek tetejébe mentességet kapott az 1997. évi Kiotói Jegyzőkönyvben a katonai kibocsátások bejelentése alól, melyet csak a 2015-ös Párizsi Megállapodásban vontak meg tőle. Tudni lehet, hogy 2017-ben a US Army körülbelül 269 ezer hordó olajat vásárolt naponta, ami több mint 25 ezer kilotonna szén-dioxid kibocsátást eredményezett. A hadseregnek mindazonáltal van egy Go Greennek elkeresztelt programja, ami főképp a megújuló villamosenergia-termelésre épít, de ennek hatása ma még csekély jelentőségű.
Ahogy ezzel mi is behatóan foglalkoztunk, a 2020-as elnökválasztás során is fontos témává vált a klímaváltozás kérdése, Biden és Trump szinte semmiben sem vallott azonos nézeteket és nagyon eltérően álltak a kérdéshez.
A Biden által javasolt Green New Deal kezdeményezés sikeréhez azonban úgy fest, hogy az amerikai hadsereg széndioxid-lábnyomával is számolni kell.
Az Egyesült Államok fegyveres erői ráadásul a klímaváltozást a jövőbeli konfliktusokra való felkészülésben is stratégia-formáló erőnek tartják. A stratégiai tervezés során a haditengerészet Nagy Zöld Flotta (GGF) programjában például fejlett bioüzemanyagok fejlesztését és felhasználását tűzték ki célul. A GGF szeretné csökkenteni a hagyományos fosszilis tüzelőanyagok felhasználását, és ezzel többek között az import szénhidrogén-függőséget,ami ismét csak stratégiai jelentőségű lépés.
(Forrás: CE Kép: af.mil)