Hogy komolyak a tervek, az abból is látszik, hogy a szervezet vezetője, Dmitrij Rogozin nem sokkal később egy videót is megosztott Twitteren, amelyen az látható, ahogyan az Energia űrvállalat mérnökei az új űrállomás központi modulján dolgoznak. Rogozin azt is hozzátette, hogy a tervek szerint a modul 2025-re készen állhat a kilövésre.
Первый базовый модуль для новой российской орбитальной служебной станции уже в работе. Ракетно-космической корпорации "Энергия" поставлена задача в 2025 году обеспечить его готовность к запуску на целевую орбиту. pic.twitter.com/CYa5o7yk4y
— РОГОЗИН (@Rogozin) April 20, 2021
A Phys.com az AFP-re hivatkozva arról írt, hogy az űrügynökség egyelőre nem hozott végleges döntést arról, hogy elhagyják-e a Nemzetközi Űrállomást, azonban a Moscow Times szerint Jurij Boriszov miniszterelnök-helyettes szavai erre engednek következtetni. A lap szerint a miniszterelnök-helyettes irodája a TASS állami hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy alaposan fel kell mérniük az űrállomás állapotát, és ez alapján fognak majd döntést hozni a folytatásról.
Az oroszok döntése nem teljesen váratlan, hiszen az 1998-ban létrehozott Nemzetközi Űrállomás mára elöregedett, az elmúlt években pedig már amerikai részről is felmerült az a terv, hogy 2025-től privatizálnák az ISS-t, így oldva meg az űrállomás finanszírozási problémáit. Bár az ISS az Egyesült Államok, Oroszország, Kanada, Japán és az Európai Űrügynökség közös kezdeményezéseként jött létre, az vitathatatlan, hogy a Roszkozmosz nélkülözhetetlen szerepet játszott a megépítésében és működtetésében: a "második MIR űrállomásként" megépített Zvezda-modul az ISS egyik első eleme volt, a SpaceX érkezéséig pedig éveken keresztül Oroszország biztosította, hogy az asztronauták el tudják érni az űrállomást.
Az Interfax.ru egyébként névtelen forrásokra már azt is tudni véli, hogy az új orosz űrállomás hatmilliárd dollárba, vagyis nagyjából 1,8 ezer milliárd forintba fog kerülni. Ez ahhoz képest nem is annyira sok, hogy a NASA eközben 35 milliárd dollárt készül elkölteni arra, hogy újra embereket juttasson a Hold felszínére, igaz, annak a tervnek már része egy komplett, Hold körül keringő űrállomás is. Az eredeti tervek szerint a Lunar Gateway űrállomás építésében szintén részt vett volna a Roszkoszmosz is, ám az űrügynökség tavaly bejelentette, hogy a terv túlságosan “Egyesült Államok központú”, így inkább a kínaiakkal terveznek közös holdprogramot, aminek szintén része lenne egy, az égitest körül keringő űrállomás is.
(Borítókép: Getty Images)