Beindították a világ legnagyobb lebegő árapályturbináját

2021 / 07 / 29 / Bobák Zsófia
Beindították a világ legnagyobb lebegő árapályturbináját
A zöldenergia generálásának nem annyira új, de mégis ritkábban használt formáját kínálja az O2 erőmű, amely megkezdte működését az Orkney-szigeteknél. A teljes kapacitást az elkövetkező hetekben éri majd el.

Az O2-ra keresztelt árapályturbina prototípusát 2017-ben tesztelték először és az egy éves kísérlet szerint ez alatt az idő alatt a 2MW kapacitású platform messze túlszárnyalta a tervezők elképzeléseit és az energiaelőállítás szempontjából felvette a versenyt a már kipróbált technológiákkal is. Az erőmű ugyan nem a legnagyobb kapacitású a világon, de ez a legnagyobb és legerőteljesebb a lebegő platformok között, melyek szállítható jellegük miatt a világ bármely részén bevethetőek, ahol elég erős az árapály keltette vízmozgás a kifizetődő működéshez.

Az O2, amelyről már a Rakétán is beszámoltunk korábban, a tengerfenékhez négy lánccal van kikötve, a 74 méter hosszú testen elhelyezett 18 méteres karjai végén pedig két, egyenként 20 méter átmérőjű rotor forgása biztosítja az energia generálását. Az erőmű több szempontból is a minél egyszerűbb használat prioritásának figyelembevételével lett kialakítva, a műszaki felszerelések többsége például a platform belsejében található, a karokat, és így a rotorokat is, könnyedén ki lehet emelni a vízből, ha javításra vagy karbantartásra szorulnának és a szerkezetet úgy alakították ki, hogy kisebb méretű vontatóhajók is tudják szállítani. Az O2 kábelekkel kapcsolódik a szárazföldi ellátórendszerhez, így a generált energia a lakosság ellátását szolgálja.

A turbinát az Orbital Marine Power tegnapi bejelentése szerint már beindították és működése alatt, melyet tizenöt évben határoztak meg, várhatóan 2000 háztartás energiaszükségletét fedezi majd, ezenkívül a kapott áramot zöld hidrogén előállításához is felhasználják majd.

(Fotó: Orbital Marine Power)

További cikkek a témában:

Egy skót cég a világ legerősebb árapályturbináját ígéri a világnak Az árapályerőmű egy része a víz tetején "ül", ahonnan a szárnyas turbinát leeresztik a vízbe. A szárnyak befogják a víz mozgási energiáját - fordított elven, mint ahogyan a hajók meghajtása történik.
Akkora szélerőművet terveztek, mint három Eiffel-torony A Wind Catcher (azaz szélfogó) egyelőre csak a tervezőasztalon létezik, de ha megépítik, 80 ezer háztartás energiaigényét fedezhetné.
Több tízezer tükörrel forgatná fel az energiaszektort egy startup A Heliogen startup tükrök és a mesterséges intelligencia párosításával olyan technológiát teremtett, amelynek alkalmazásával ezer Celsius-fok feletti hő előállítására képes. De vajon ennyi is elég egy komplett iparág forradalmasításához?  


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.