"Elégedettek vagyunk, hogy az ausztrál kormány beleegyezett néhány változtatásba, illetve megnyugtatott minket a legfontosabb aggodalmainkkal kapcsolatban" - idézi a The Verge a vállalat közleményét. Ahogyan arról többször beszámoltunk, Ausztráliában rövidesen életbe léphet a Hírmédia Egyeztetési törvény, ami a kormány szándékai szerint tárgyalóasztalhoz kényszeríti a híreket terjesztő tech platformokat és a híranyagokat készítő kiadóvállalatokat. A Facebook múlt héten váratlanul kemény lépéssel válaszolt: eltüntették a híreket a felhasználók hírfolyamaiból.
Döntésük értelmében az ausztrál kiadók nem oszthattak meg semmit a Facebook oldalaikon,
sőt, a nemzetközi kiadók posztjait sem látták a szigetország internetezői. Vagyis az ausztrálok nem láthattak, és így nem is oszthattak meg se helyi, se nemzetközi híreket. Emellett mi magyarok sem láthattunk és oszthattunk meg ausztrál cikkeket a Facebookon. Persze egy ilyen változás nem megy, nem is mehet könnyen: elsőre, valószínűleg véletlenül, a kormány oldalait, de még a sajátjukat is tiltólistára tették.
Az ausztrál jogalkotók abból indultak ki, hogy a hírforrások függnek a platformoktól és fordítva, de a tech cégek túl nagyok ahhoz, hogy tisztességes tárgyalópartnerként viselkedjenek. Épp ezért a törvénytervezet kötelezi a feleket, hogy alkudják ki, hogy mennyi jár a cikkek eredeti tulajdonosainak azért, hogy megjelennek az anyagaik a portálokon. Ha nem sikerül megállapodniuk, majd dönt egy békéltető testület. Aki megszegi a törvényt, már be is fizetheti a helyi bevétele tíz százalékát - alkalmanként. A Facebook múlt heti akciója után az ausztrál kormány több helyen engedett, illetve egyértelműsített a törvényjavaslat szövegén: adnak a kiadóknak és a platformoknak két hónapot arra, hogy megegyezzenek, illetve figyelembe veszik a tech vállalatok egyedi megállapodásait ausztrál partnereikkel.
Utóbbi pont azért fontos, mert miközben a Facebook bekeményített, a Google elkezdett megegyezni a helyi lapokkal, hogy News Showcase programjukon keresztül pénzhez juttassa őket. Sokan üdvözölték Zuckerbergék lépését, mert azt a szabad internet, illetve a szabad linkelés melletti kiállásként is értelmezték. Néhány nap múlva az ausztrálok újra hozzáférhetnek a kiadóik tartalmaihoz, illetve a kiadók a közönségükhöz, de kérdés, hogy a közeljövőben követi-e a Google-t a menlo parki vállalat, vagy tovább kardoskodnak a törvény ellen, és amellett, hogy ők igazából jót tesznek az ausztrál lapokkal azzal, hogy forgalmat terelnek hozzájuk.