Bélgázzal is terjednek a vírusok? Az ausztrálok élő televíziós adásban tesztelték

2020 / 06 / 03 / Perei Dóra
Bélgázzal is terjednek a vírusok? Az ausztrálok élő televíziós adásban tesztelték
A koronavírus-járvány megjelenése óta a szakemberek rendületlenül kutatják a betegség lehetséges veszélyforrásait azonban arra a kérdésre, hogy fing útján is terjedhetnek-e a vírusok, már jóval korábban, 2001-ben elkészült a tudományos kísérlet. Méghozzá egy élőshow keretében.

Itt valami bűzlik. Itt valami bűzlik?

"Pukizással is terjedhet a COVID-19?" Ezt a kérdést kapta nemrégiben Dr. Norman Swan egy névtelen nézőtől az ausztrál ABC podcast műsorában. A miértre, vagyis, hogy hogyan jutott valakinek ilyesmi eszébe, nem tudhatjuk a választ, annyi azonban tény és való, hogy mindenki szellent. Tudományos becslések alapján naponta átlagosan huszonöt alkalommal. Ez rendben is volna, de hogy jön ide a koronavírus, ami elvileg egy légzőszervi megbetegedés, nem igaz? De bizony. Ám mivel a közelmúltban napvilágot látott egy teszt arról, hogy ürülékben is kimutatták a SARS-CoV2-őt, sokakban felmerülhet a kérdés: mi van ha egy szellentéssel is elkaphatjuk? (Spoiler: nem, nem kaphatjuk, mindenesetre az elmúlt évek során sok érdekes dolog kiderült a szellentésről.)

Dr. Robert Glatter, a Forbes magazin vendégszerzője szerint a hasmenés is lehet a COVID-19 tünete. Ha ráadásul valakire hasmenés közben jön rá a durrogatás, az bizonyára tudja, hogy ez egyrészt meglehetősen hangos 'zenei aláfestéssel' jár, másrészt a bélsár mondhatni egy szempillantás alatt beterítheti a vécékagylót. Ha pedig már itt tartunk a Journal of PSychology 1997-es számában megjelent egy kísérlet, amelyben a kutatók megmérték a végbélfüttyel (esetlegesen) távozó fekália mennyiségét: a rekord háromszázhetvenöt milliliter lett.

A petricsésze és a fing esete

Ugorjunk kicsit vissza az időben, egészen 2001-ig. Helyszínünk ismét Ausztrália, ahol egy ausztrál nővér (a nevét nem vállalta) egy alkalommal feltette azt a kérdést egy tudományos televíziós műsor házigazdájának,  dr. Karl Kruszelnickinek, hogy beszennyezheti-e a műtőt, ha ott feltűnés nélkül elereszt egy galambot. A kérdés megválaszolásába Luke Tennent mikrobiológus is beszállt, aki azonban nem az elméleti válaszok, hanem a gyakorlatias dolgok híve volt.

Ezért fogtak két petricsészét, és Tennent egyik kollégáját megkérték, hogy jó közelről, egészen pontosan öt centiről pukkantson bele.

(Az egyik csészébe alsóneműben, a másikba meztelenül.)Az első petricsésze teljesen tiszta maradt, a másikból azonban kimutatták baktériumok jelenlétét. Ergo az elmélet, miszerint az alsónemű megfelelő védelmet jelent nem csupán szóbeszéd. A második eset viszont fontos kérdést vetetett fel: hogyan lehetséges ez, és mennyire fertőző dologgal áll szemben az egészségügy? Miután alaposabban megvizsgálták a dolgot, a szakemberek arra a következtetésekre jutottak, hogy a szélerősség ugyan magával sodor néhány bőrsejtet a gáz távozásával, ám az ezzel távozó baktériumok többsége a bélflóra barátságos baktériuma, amit például a joghurt is tartalmaz. Vagyis, amíg ott az alsónemű, addig senki se aggódjon a bélgáz kórokozói miatt.

Későbbi kutatások kiegészítették az információt azzal, hogy még ha adott esetben tartalmaz is káros mikrobákat a végbélszél, akkor sem elegendőt egy komoly fertőzés kiváltásához.

Aggodalomra valószínűleg akkor lenne okunk, ha napi szinten pucéran, szó szerint egymás arcába eregetnénk az eregetni valót. Bár a fenti kísérletek egyike sem említi, hogy pontosan milyen messzire jutnak a baktériumok, ha semmi sem állja útjukat, vagy, hogy meddig maradnak a levegőben, a szagokra viszont kitérnek, és mindenkit megnyugtatnak afelől, hogy még a legnagyobb bűz sem egyenlő a fertőzésveszéllyel.

(Fotó: Getty Images Hungary)


Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Először sikerült kvantumörvényeket generálni szuperszilárd anyagban.
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.