A MySE 16.0-242 nevezetű turbina egészen elképesztő méretekkel rendelkezik: a 242 méter magas építmény lapátjai egyenként 118 méter hosszúak, így mintegy hat futballpályányi területet fednek le. A 16 megawattos erőmű a gyártó állítása szerint évente 80 GWh energiát fog megtermelni, ami húszezer háztartás energiaellátását fedezi. Összehasonlításképpen az eddigi legnagyobb turbina, a Haliade-X éves szinten nagyjából 64-74 GWh energia termelésére alkalmas. A MingYang tervei szerint a jövőre elkészülő prototípus 2023-ra lesz üzemkész, így 2024-től megkezdődhet az új turbina sorozatgyártása is.
Ahogy a hírről beszámoló New Atlas megemlíti, az Egyesült Államokban jelenleg a tengeri szélerőművek által előállított energia számít a legdrágább megoldásnak, hiszen megawattóránként mintegy 120 dollárba kerül, ami csaknem négyszerese a napelemmel termelt energiának. A Renew Economy becslései szerint ugyanakkor a szélenergia ára a jövőben jelentősen csökkenni fog, 2050-ig mintegy 37-49%-kal, amiben nagy szerepel lesz az MYSE 16.0-242-höz hasonló hatalmas, a korábbinál jóval hatékonyabb turbináknak.
Magyarország uniós összehasonlításban jelentős lemaradásban van a szélenergia hasznosításában: az országban mindössze 37 szélerőmű üzemel, ez 2020-ban az ország teljes, 34 616 GWh-s villamosenergia-termelésének mindössze az 1,9%-át fedezte. Eközben EU-s szinten a szélenergia a villamosenergia-termelés 14%-át adta. Több szakértő hangsúlyozta, hogy ennek oka jelentős részben egy 2016-os kormányrendelet, ami úgy módosította a szélerőművek építésére vonatkozó szabályokat, hogy annak szinte lehetetlen megfelelni. A vonatkozó rendelet a nem háztartási méretű szélerőművek esetében 12 kilométeres védőtávolságot határoz meg a beépített és beépítésre szánt területektől, az ország sűrű településhálózata miatt pedig így alig maradt olyan terület, ahova szélerőművet lehetne építeni.
(Fotó: MingYang Smart Energy)