Bemutatták a világ legnagyobb szélerőművét

2021 / 08 / 23 / Bobák Áron
Bemutatták a világ legnagyobb szélerőművét
A kínai MingYang Smart Energy legújabb tengeri szélturbinája még a GE Haliade-X-nél is nagyobb, és évente mintegy 20 ezer háztartás energiaigényét képes fedezni.

A MySE 16.0-242 nevezetű turbina egészen elképesztő méretekkel rendelkezik: a 242 méter magas építmény lapátjai egyenként 118 méter hosszúak, így mintegy hat futballpályányi területet fednek le. A 16 megawattos erőmű a gyártó állítása szerint évente 80 GWh energiát fog megtermelni, ami húszezer háztartás energiaellátását fedezi. Összehasonlításképpen az eddigi legnagyobb turbina, a Haliade-X éves szinten nagyjából 64-74 GWh energia termelésére alkalmas. A MingYang tervei szerint a jövőre elkészülő prototípus 2023-ra lesz üzemkész, így 2024-től megkezdődhet az új turbina sorozatgyártása is.

Ahogy a hírről beszámoló New Atlas megemlíti, az Egyesült Államokban jelenleg a tengeri szélerőművek által előállított energia számít a legdrágább megoldásnak, hiszen megawattóránként mintegy 120 dollárba kerül, ami csaknem négyszerese a napelemmel termelt energiának. A Renew Economy becslései szerint ugyanakkor a szélenergia ára a jövőben jelentősen csökkenni fog, 2050-ig mintegy 37-49%-kal, amiben nagy szerepel lesz az MYSE 16.0-242-höz hasonló hatalmas, a korábbinál jóval hatékonyabb turbináknak.

Magyarország uniós összehasonlításban jelentős lemaradásban van a szélenergia hasznosításában: az országban mindössze 37 szélerőmű üzemel, ez 2020-ban az ország teljes, 34 616 GWh-s villamosenergia-termelésének mindössze az 1,9%-át fedezte. Eközben EU-s szinten a szélenergia a villamosenergia-termelés 14%-át adta. Több szakértő hangsúlyozta, hogy ennek oka jelentős részben egy 2016-os kormányrendelet, ami úgy módosította a szélerőművek építésére vonatkozó szabályokat, hogy annak szinte lehetetlen megfelelni. A vonatkozó rendelet a nem háztartási méretű szélerőművek esetében 12 kilométeres védőtávolságot határoz meg a beépített és beépítésre szánt területektől, az ország sűrű településhálózata miatt pedig így alig maradt olyan terület, ahova szélerőművet lehetne építeni.

(Fotó: MingYang Smart Energy)

További cikkek a témában:

Akkora szélerőművet terveztek, mint három Eiffel-torony A Wind Catcher (azaz szélfogó) egyelőre csak a tervezőasztalon létezik, de ha megépítik, 80 ezer háztartás energiaigényét fedezhetné.

A világ legnagyobb szélturbinája egy fordulatból kitermeli egy családi ház kétnapnyi energiaszükségletét A világ legnagyobb szélenergia farmján 190 darab fog üzemelni a Haliade-X-ből, ami a teljes Egyesült Királyság energiaigényének 5%-át fogja fedezni.

A lapát nélküli szélerőmű nem csapja le a közelébe tévedő madarakat A kétségkívül rendhagyó alakú szerkezet ugyanazt a jelenséget aknázza ki működése közben, amely annak idején a Tacoma híd katasztrófáját okozta.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.