Az Industrial Machinery Digest számolt be arról a nem mindennapi projektről, aminek a közelmúltban részese lett a 3D metrológiai szolgáltatásokat és rendszereket értékesítő Exact Metrology: a cég munkatársai ugyanis megalkották a Cincinnati Music Hall homokkő oromzatelemeinek digitális rekonstrukcióját. A helyreállítás során legkevesebb tíz, klasszikus szobrászati módszerekkel készült épületdíszt restauráltak, a szkennelés ráadásul a korabeli vésőnyomokat is mentette:
A megbízás a Music Hall Baráti Kör nevű civil szervezettől érkezett, akik szeretnék megőrizni, fejleszteni, illetve népszerűsíteni a tizenkilencedik századi viktoriánus-gótikus stílusú épületet. Ami egyébként Samuel Hannaford építész munkája, aki a Music Hall előterét - a kor divatjának megfelelően - jellegzetes oromdíszekkel látta el. A homokkő alkotásokat egytől egyig kézzel faragták, ám azok állapota az elmúlt évek során olyannyira leromlott, hogy az eredeti díszekből mára mindössze elenyésző mennyiség maradt fenn.
Az Industrial Machinery Digest cikke arra is kitér, hogy a cég szakemberei az Artec 3D Leó nevű géppel szkennelték be a műalkotásokat. Választásuk azért épp erre az eszközre esett, mert az egyrészt profi minőségben, 3D-ben képes rekonstruálni az épületet, másrészt ez a piacon elérhető leggyorsabb, rendkívül pontos, illetve kiterjedt látószöggel bíró 3D szkennerje. Hogy mit jelent mindez a gyakorlatban? Az Exact Metrology szerint nem kevesebbet, minthogy embereinek lényegében csak kézbe kellett fogni a készüléket, majd elsétálniuk vele a tárgyak előtt, és máris megfelelő mintát rögzítettek ahhoz, hogy szinte
tűpontossággal rekonstruálhassák az oromzat egyedi gótikus elemeit.
Chris Lafferty, az Exact Metrology munkatársa elmondása alapján az épület oromelemeire irányították a szkennert, amely strukturált fénytechnikai ráccsal leképezte az alakzatokat. Hozzátette: a kibocsájtott fény másodpercenként hárommillió pontról pattant vissza, így még a vésőnyomokat is pontosan rögzíthették. A begyűjtött adatokat később tovább adták a modellezéssel és újragyártással megbízott Arya Design restaurálással foglalkozó cégnek, hogy formailag és színvilágában is pontos oromdíszek készülhessenek.
(Fotók: Wikimedia Commons, Industrial Machinery Digest)