Beszkenneltek egy száznegyven éves épületet

2021 / 06 / 20 / Perei Dóra
Beszkenneltek egy száznegyven éves épületet
Elkészült a Cincinnati Music Hall digitális rekonstrukciója a homokkő oromzatelemeiről: minimum tíz, klasszikus szobrászati módszerekkel készült épületdíszt restauráltak, a szkennelés ráadásul a korabeli vésőnyomokat is mentette.

Az Industrial Machinery Digest számolt be arról a nem mindennapi projektről, aminek a közelmúltban részese lett a 3D metrológiai szolgáltatásokat és rendszereket értékesítő Exact Metrology: a cég munkatársai ugyanis megalkották a Cincinnati Music Hall homokkő oromzatelemeinek digitális rekonstrukcióját. A helyreállítás során legkevesebb tíz, klasszikus szobrászati módszerekkel készült épületdíszt restauráltak, a szkennelés ráadásul a korabeli vésőnyomokat is mentette:

A megbízás a Music Hall Baráti Kör nevű civil szervezettől érkezett, akik szeretnék megőrizni, fejleszteni, illetve népszerűsíteni a tizenkilencedik századi viktoriánus-gótikus stílusú épületet. Ami egyébként Samuel Hannaford építész munkája, aki a Music Hall előterét - a kor divatjának megfelelően - jellegzetes oromdíszekkel látta el. A homokkő alkotásokat egytől egyig kézzel faragták, ám azok állapota az elmúlt évek során olyannyira leromlott, hogy az eredeti díszekből mára mindössze elenyésző mennyiség maradt fenn.

Az Industrial Machinery Digest cikke arra is kitér, hogy a cég szakemberei az Artec 3D Leó nevű géppel szkennelték be a műalkotásokat. Választásuk azért épp erre az eszközre esett, mert az egyrészt profi minőségben, 3D-ben képes rekonstruálni az épületet, másrészt ez a piacon elérhető leggyorsabb, rendkívül pontos, illetve kiterjedt látószöggel bíró 3D szkennerje. Hogy mit jelent mindez a gyakorlatban? Az Exact Metrology szerint nem kevesebbet, minthogy embereinek lényegében csak kézbe kellett fogni a készüléket, majd elsétálniuk vele a tárgyak előtt, és máris megfelelő mintát rögzítettek ahhoz, hogy szinte

tűpontossággal rekonstruálhassák az oromzat egyedi gótikus elemeit.

Chris Lafferty, az Exact Metrology munkatársa elmondása alapján az épület oromelemeire irányították a szkennert, amely strukturált fénytechnikai ráccsal leképezte az alakzatokat. Hozzátette: a kibocsájtott fény másodpercenként hárommillió pontról pattant vissza, így még a vésőnyomokat is pontosan rögzíthették. A begyűjtött adatokat később tovább adták a modellezéssel és újragyártással megbízott Arya Design restaurálással foglalkozó cégnek, hogy formailag és színvilágában is pontos oromdíszek készülhessenek.

(Fotók: Wikimedia Commons, Industrial Machinery Digest)

További cikkek a témában:

Kalifornia sivatagos vidékén épül az első 3D-nyomtatásos kivitelezésű városnegyed A nyomtatóknak nagyjából egy napnyi idő kellett egy harminckét négyzetméteres lakóépület felhúzására.

Jöhet egy 3D nyomtatott pizza? Vajon mennyit kell még várnunk az ehető nyomtatványokra? Az ENSZ szerint 10,9 milliárd ember él majd a Földön az évszázad végére: rovarok, műhús, tengeri moszat és 3D nyomtatóval elállított ételek egyaránt szerepelnek a jövő ételalternatívái között, de vajon a gyomrunk mit szól majd ehhez?

Megérkeztek az egy nap alatt kinyomtatható házak A Mighty Buildings szerint nemsokára a házakat is úgy fogják gyártani, ahogy manapság az autókat.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.