"Az az igazság, hogy a kritikus infrastruktúránk java a privát szektor kezében és irányítása alatt van, és a szövetségi kormány ennek a kihívásnak nem tud egyedül megfelelni" - mondta szerdán Joe Biden. Az elmúlt időszakban sorra érték az országot nagyobbnál nagyobb és kellemetlennél kellemetlenebb informatikai támadások: a decemberi SolarWinds incidens szinte az összes amerikai nagyvállalatot és a kormányt is érintette; márciusban több ezer levelezőszervert vettek célba bűnözők; később az USA keleti partjának meghatározó üzemanyagvezetéke állt le; sőt, nyáron a világ legnagyobb húsfeldolgozója is veszélybe került egy zsarolóvírus miatt. Már májusban írtunk arról a Rakétán, hogy
az elnöknek elege lett, és egy rendelettel jelölte ki a helyzetből kivezető utat.
Ebben a politikus több olyan célt is megfogalmazott, amelyhez elengedhetetlen a tech szektor segítsége, ilyen például a kormányzat és a magánvállalatok közti információcsere felgyorsítása vagy a teljes kormányzati rendszer titkosítása és a kötelező kétlépcsős azonosítás bevezetése. A TechCrunch cikke szerint a meghívottak dollármilliárdokat ajánlottak fel a cél érdekében. Az Apple biztonsági képzéseket tart és bevezeti a többlépcsős azonosítást több mint kilencezer beszállítójánál. A Google tízmilliárd dollárt fektet a következő öt évben az úgynevezett zero trust programjaiba (amelyben az azonos hálózaton lévő számítógépek nem bíznak rögtön egymásban), az ellátási láncuk biztonságossá tételébe és a nyílt forráskódú, vagyis mások által is továbbfejleszthető biztonsági megoldásokba. Emellett a Google-nél százezer amerikait képeznek át IT biztonsági és adatanalitikai szerepekre, az IBM-nél százötvenezret; ezen a területen jelenleg félmillió betöltetlen állás van az országban. A Microsoft húszmilliárd dollárt ígért arra, hogy a cyberbiztonság alapvető adottság legyen a szoftverekben, illetve azonnal felkínált százötvenmillió dollárt a helyi és szövetségi kormányok rendszereinek fejlesztésére. Az Amazon népszerű felhőszolgáltatásába, az AWS-be sem lehet majd belépni többfaktoros hitelesítés nélkül.
Az elnök szerint a megjelenteknek "megvan a hatalmuk, a képességük és a felelősségük, hogy szintet lépjen a cyberbiztonság"; a következő időszakban kiderül, hogy ezek a lépések hoznak-e látható, érezhető változást.
(Borítókép: Drew Angerer/Getty Images)