A Brazílián végigsöprő, idén már sokadik extrém hőhullám jelenleg is napi és havi rekordokat döntöget, a dél-amerikai ország tavaszi hőmérsékletei egyes területeken még a nyár közepén is szokatlanul melegnek számítanának. A hőségre jellemző, hogy múlt pénteken egy nő meghalt, illetve mintegy 1000 ember elájult a meleg következtében a Rio de Janeiró-i Taylor Swift koncerten. A brazil Nemzeti Meteorológiai Intézet szombaton arra figyelmeztette a lakosságot, hogy a hőhullám még tart, mivel a hőmérséklet várhatóan még több mint 5 napig 5 fokkal az átlag felett lesz. Az intézet közleményében kihangsúlyozta, hogy mindenkire nagy veszélyt jelent a szélsőséges időjárás.
Brazíliában egyébként idén júliusban, augusztusban, szeptemberben és októberben is rekordmeleg volt, a novemberi hőmérsékletek pedig a MetSul meteorológiai vállalat szerint várhatóan "átírják az ország klímatörténelmét". A szakértők a túlzott hőséget részben az erős El Niñónak tulajdonítják, a klímaválság miatt az ilyen események intenzitása és gyakorisága megnövekedett.
Az Inmet hőmérői többször is 40 Celsius-fok feletti hőmérsékletet mértek Brazília közép-nyugati és délkeleti területein, szerdán a bolíviai határon fekvő Corumbában 43,3 fok volt a csúcsérték.
São Paulo és Rio de Janeiro 37,7, illetve 42, fokos rekordot döntött idén, Rióban az emberek hőérzete szombaton elérte az elképesztő 59,7 fokot.
A 6,7 milliós Rióban a szélsőséges hőség és a páratartalom kombinációja veszélyes körülményeket teremt, amelyek megnehezítik az emberi szervezet számára, hogy képes legyen lehűteni magát, ez pedig jelentősen növeli a hőguta kockázatát, amely akár halálos kimenetelű is lehet.
Andrews Lucena, Rio de Janeiró-i geográfus szerint a hőség a társadalom legszegényebb rétegét sújtja a legjobban. Brazília nyomornegyedei, az úgynevezett favelák ugyanis a legmelegebbek, mert a bádogból és egyéb rossz hővezetőképességgel rendelkező anyagokból épített, gyakran befejezetlen házak, illetve az épületek közötti, zöldterület nélküli szűk terekben hőgócok alakulnak ki.
A hőhullám nem csak az emberek egészségére káros, de tüzeket és áramkimaradásokat okozott Sao Paulóban és Rióban is, súlyosbította a szárazságot az Amazonas vidékén, illetve Brazília más részein is rossz hatással volt a termésre és a biodiverzitásra. A meteorológusok múlt hétvégére jósolták a hőhullám tetőzését, azonban a tavaszi extrém időjárás különösen perzselő nyarat ígér Brazília, illetve a környező dél-amerikai országok számára is.
(Borítókép: Getty Images/picture alliance)