Délkelet-Ázsiában rekordmennyiségű szénkibocsátás keletkezett a féktelen erdőirtás miatt

2021 / 08 / 08 / Justin Viktor
Délkelet-Ázsiában rekordmennyiségű szénkibocsátás keletkezett a féktelen erdőirtás miatt
A természetes erdőségek pusztításának felgyorsulására a Leedsi Egyetem kutatói hívták fel a figyelmet. Az ok az a meghaladott és fenntarthatatlan mezőgazdasági gyakorlat, melynek során a termőföldek megújítása és pihentetése helyett kivágják az erdőket és az így nyert területeken termesztenek.

Már a hegyoldalakon irtanak

Az erdőirtás mértéke 2001 és 2019 között elérte az évi 3,22 millió hektárt, melynek helyén aztán mezőgazdasági tevékenységet folytattak. A fakivágások súlyos következményeként évente több mint 400 millió köbtonna szén került a légkörbe.

A helyzet súlyosságát - avagy a valaha a sík területeken növő erdők majdnem teljes pusztulását jól mutatja, hogy az erdőirtások helyszíne a vizsgált időszakban már a nehezebben megközelíthető, magasabban fekvő, meredekebb hegyoldalú térségekbe helyeződött át.

2004 és 2017 között csak Borneo szigetén 5,9 millió hektár fát pusztított el a fakitermelés, és a némi eufemizmussal "terület-átalakításnak" nevezett környezetpusztítás. Az erdők pusztulásának átlagos magassága 150 méterrel emelkedett, ahol azok ráadásul nagyobb szénsűrűségűek, mint az alacsonyabban fekvő sík területeken.

"A síkságokon elterülő trópusi erdőket már kivágták a mezőgazdaság számára Délkelet-Ázsiában. A múltban a hegyvidéki erdőket megkímélték, mivel a meredek lejtők és a nagy tengerszint fölötti magasság miatt az erdőirtás bonyolult művelet volt. Tanulmányunk megmutatja, hogy az erdőirtás áthelyeződött a hegyvidéki térségekbe és az utóbbi tíz évben felgyorsult" - mondta el Dominick Spacklen professzor, a tanulmány társszerzője.

Délkelet-Ázsia azért kiemelten fontos, mivel itt található a világ trópusi hegyvidéki erdőinek fele. Az elmúlt tíz esztendőben évente kivágott 3,22 millió hektárnyi erdő 31 százalékát a hegyekben irtották ki, amire a műholdas képek elemzése világított rá.

Pusztuló biodiverzitás

"Ezekben a hegyvidéki erdőkben páratlanul gazdag a biodiverzitás, és létfontosságúak a széntárolásban, ezért aggasztó, hogy az erőirtás határai egyre magasabbra tolódnak. Ezeknek az erdőknek az elvesztése pusztító csapást jelent a természetre, és tovább gyorsítja a klímaváltozást" - írta Spacklen professzor.

Mai tudásunk szerint a trópusi erdők valószínűleg semleges szerepet játszanak a globális szén-dioxid ciklusban, az említett magas szénsűrűségű hegyi erdők azonban már más lapra tartoznak, és pusztulásukkal az erdők által tárolt szén-dioxid globálisan is csökken. Az így nyert termőterületek biokémiai és biofizikai visszahatások révén ráadásul tovább fokozhatják a régió klímájának melegedését.

A Leedsi kutatók most először bizonyították tudományosan is, hogy a 2000-es években még a síkságokon végzett erdőirtás következménye volt például az indonéziai szénveszteség, de a 2010-es évekre a pusztítás már elérte már a hegyvidéki térségeket is, különösen Mianmarban és Laoszban. A gyorsuló erdőirtásról szóló beszámolót a Nature Sustainability folyóiratban megjelent tanulmányban tették közzé.

(Forrás: MTI, Leeds.ac.uk Kép: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Élelmiszeripari multik az Amazóniai erdőirtás haszonélvezői között A világ három legnagyobb élelmiszeripari vállalkozását az a vád érte, hogy olyan termelőtől vásároltak szóját, aki illegális erdőirtást végzett a Brazíliában található Amazónia területén.

Komplett erdőket ültet a roboterdész, a meglévőket pedig karbantartja Az észt Tartu Egyetem és a Milrem Robotics összefogásával két különböző autonóm faültető roboterdészt hoztak létre, melyek naponta rengeteg fát képesek elültetni, teljesen önállóan dolgozva a terepen.

12 éves csúcson a Föld tüdejének pusztítása Bolsonaro Brazíliájában Az Amazonas esőerdeinek pusztítása 2008 óta nem volt olyan intenzív, mint idén, a szakértők szerint főképp Jair Bolsonaro elnökségének köszönhetően.


 


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.