Tegnap már írtunk róla, hogy Donald Trump az utolsó hivatalban lévő napjait is azzal tölti, hogy megnehezítse a kínai vállakozások helyzetét, ezek az intézkedések pedig nem csak a kínai fejlesztésű alkalmazásokat érintik: csütörtökön nyolc másik cég mellett a világ negyedik legnagyobb mobilgyártója, a Xiaomi is felkerült az úgynevezett "katonai feketelistára", ami azokat a cégeket gyűjti össze, amelyeknek közük van a kínai hadsereghez.
Az Android Authority az erről szóló cikkében siet megjegyezni, hogy ez nem ugyanaz a tiltólista, amire az USA Kereskedelmi Minisztériuma a Huaweit rakta tavaly májusban, és ami alapján az amerikai cégek valamint tavaly szeptember óta az amerikai technológiát használó vállalatok sem kereskedhetnek a Huaweijel.
A Xiaomi helyzete ettől függetlenül nem túl rózsás, hiszen az amerikai vállalatok nem fektethetnek olyan cégekbe, amik a katonai fekete listán vannak, ami többek között azt jelenti, hogy az amerikai cégeknek november 11-ig el kell adniuk a Xiaomi részvényeiket. Ez minden bizonnyal a vállalat részvényárfolyamának drasztikus esését eredményezi, ami akár likviditási gondokat is okozhat a Xiaominak.
Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának egy 1999-es törvény alapján kell listáznia azokat a cégeket, amelyekre a kínai hadseregnek közvetlen befolyása van, azonban a Pentagon a gyakorlatban csak idén kezdett el cégeket felvenni a feketelistára. A hírről elsőként beszámoló Reuters szerint a feketelista semmilyen kézzel fogható következménnyel nem járt az azon szereplő cégekre nézve egészen tavaly novemberig, amikor Donald Trump egy elnöki rendeletben megtiltotta az amerikai cégeknek, hogy befektessenek a listán szereplő vállalatokba.
Trump tavaly ősszel igencsak aktív hadjáratot indított a kínai alkalmazásokkal szemben, többek között a TikTokot és a WeChatet is megpróbálta betiltani az USA-ban, de végül a bíróság közbelépése miatt mindkét alkalmazás megúszta a dolgot, és a mai napig is letölthetők és használhatók az Egyesült Államokban. (Telex)
FRISSÍTÉS: a Xiaomi péntek délelőtt adott ki hivatalos közleményt az intézkedéssel kapcsolatban, amelyben határozottan cáfolják, hogy a cég bármilyen módon a kínai hadsereg vállalata lenne.
"A Vállalat minden országban, ahol üzleti tevékenységet folytat törvényesen, a helyi jogszabályoknak megfelelően működik. A Vállalat polgári célú termékeket és szolgáltatásokat állít elő a lakosság számára. Megerősíti, hogy a kínai hadsereg nem tartozik a tulajdonosai közzé és nem is áll annak ellenőrzése alatt, valamint nem minősül a “Kínai Kommunista Hadsereg Vállalatának”, ahogy azt az NDAA (honvédelmi engedélyezési törvény) meghatározta. A Vállalat megteszi a szükséges intézkedéseket a Vállalat és részvényesei érdekeinek védelmében.
A Vállalat mérlegeli a lehetséges következményeket és felméri azoknak a teljes cégcsoportra gyakorolt hatásait. Amint esedékessé válik, a Vállalat újabb nyilatkozatot fog tenni.”
(Borítókép: Budrul Chukrut/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)