Donald Trump elnöki ciklusának az egyik leggyakrabban visszatérő eleme a közösségi platformokkal ápolt felemás viszonya volt. Miközben a politikus többször Twitteren jelentett be hatalmas horderejű döntéseket, folyamatosan harcolt a szolgáltatások vele szemben alkalmazott "cenzúrája" ellen. Az amerikai jobboldal visszatérő szólama lett, hogy ezeken az oldalakon elhallgattatják a nézeteiket. Ilyenkor általában az Egyesült Államok alkotmányának legtöbbet idézett, első módosítását emlegetik, ez az, ami az országban garantálja a sajtó- és véleményszabadságot. Ez a kiegészítés a magánvállalatokra ugyanakkor nem vonatkozik, az elmúlt években pedig több kutatás is arra jutott, hogy a konzervatívok dominálják a közösségi platformokat, például a Facebook legnépszerűbb oldalai között is többségben vannak a jobboldali, konzervatív fórumok.
Miután tavaly januárban tüntetők megostromolták az amerikai törvényhozás washingtoni épületét, hogy így tiltakozzanak Joe Biden elektori szavazatainak elfogadása ellen, a nagy platformok sorra álltak ki az erőszakért felelősnek tartott Trump ellen. A történet vége az lett, hogy a volt elnököt kitiltották a Facebookról, a Twitterről és a YouTube-ról is, így bejelentette, hogy saját platformot hoz létre.
Ez eleinte valójában egy blog volt, ami azóta egy egyszerű feliratkozási űrlappá alakult, ám a volt elnök stábja tovább dolgozott azon, hogy egy valódi, interaktív és "cenzúramentes" szolgáltatást hozzanak létre. Amint arról korábban a Rakétán is írtunk, ezt a Parler is megpróbálta, amíg el nem lehetetlenítették a technológiai nagyvállalatok, vagyis az Amazon, az Apple és a Google, mert nem voltak eszközei arra, hogy eltávolítsa a veszélyes vagy törvénysértő megnyilvánulásokat.
Mindezek után egyértelműnek tűnik, hogy a Truth Social legnehezebb feladata nem az lesz, hogy a regisztrálni vágyókat ne hibaüzenetek fogadják, vagy hogy a weboldaluk elbírjon a rázúduló forgalommal. A kulcskérdés az, hogy valójában hogyan fogják moderálni a hozzászólásokat a Twitterre emlékeztető platformon. Tényleg bárki bármit posztolhat? Ebben az esetben a precedensek alapján az Apple figyelmeztetni fogja a Truth Socialt, majd eltávolítja azt az App Store-ból, amint illegális tartalmakra bukkan ott. Feltehetőleg a Google is ugyanezt tenné, de az app egyelőre csak iPhone-okon elérhető. Ha viszont mégis elkezdenek moderálni, akkor rögtön rájuk szakad az a hatalmas problémahalom, amivel a teljes közösségi média küzdött az elmúlt években. A következő napokban kiderül, hogy a két rossz közül melyiket választja Donald Trump és csapata.
(Borítókép: Leon Neal/Getty Images)