Egy napkitörésnek katasztrofális hatása lenne az internetre

2021 / 08 / 30 / Pőcze Balázs
Egy napkitörésnek katasztrofális hatása lenne az internetre
Egy amerikai kutató azt vizsgálta, hogy egy koronakidobódásnak milyen hatása lenne a globális informatikai hálózatokra, és aggasztó következtetésre jutott: míg a helyi, szárazföldi vezetékek nincsenek komoly veszélyben, addig az óceánok alatt húzódók könnyen leállhatnak.  

A napkitörések során jelentkező úgynevezett koronakidobódásoknak van a legerősebb földi hatásuk. Ilyenkor a napkorona egy darabja kilökődik a bolygóközi térbe, ahol mágneses felhőként akár két-háromezer kilométert tesz meg másodpercenként. A Földön egy ilyen jelenség megzavarhatja a rádiós kommunikációt, a radarokat, az elektromos hálózatokat, de az űreszközöknek sem tesz jót.

"Az infrastruktúránk nincs felkészülve egy nagy napkitörésre. Erősen korlátozott a tudásunk azzal kapcsolatban, hogy egy ilyen esemény milyen károkat okozna"

nyilatkozta a Wired-nek Sangeetha Abdu Jyothi, a Kaliforniai Egyetem kutatója, akit a világjárvány ráébresztett arra, hogy amennyire felkészületlenül ért minket a koronavírus, annyira nem vagyunk tisztában az internet ellenállóképességével. Abdu Jyothi arra jutott, hogy a problémák nem helyben jelentkeznének: a lokális és regionális hálózati infrastruktúra valószínűleg nincs nagy veszélyben, egyrészt azért, mert maguk az optikai kábelek nincsenek kitéve a napkitörés hatásainak, másrészt a vezetékek sűrűn vannak földelve.

A kontinenseket összekötő, vízalatti kábelek ezzel szemben védtelenebbek, hiszen ritkábban, ötven-százkilométerenként földeltek. Emellett az ezekhez csatlakozó ismétlők, amelyek arról gondoskodnak, hogy a jel ép maradjon, ezért fogadják, majd továbbküldik azt, valószínűleg károsodnának, a bennük lévő elektronika kitettsége miatt. És míg az internetet pont azért és úgy tervezték, hogy a hálózatnak ne legyenek olyan csomópontjai, amelyeknek a kiesésével az egész rendszer használhatatlanná válik, valószínűleg a forgalomirányító megoldásokat komoly kihívás elé állítaná, ha a megszokott útvonalak helyett kerülőutakon működne csak a kommunikáció.

A történelem legnagyobb mágneses viharai bármikor megismétlődhetnek, és még mindig nem vagyunk rá felkészülve Két igazán jelentős geomágneses vihart tart számon a tudomány, a Carrington-eseményt és az 1770-es Japán felett észlelhető napvihart, de ha ezek az események ma következnének be, sokkal több problémát okozhatnának, mint annak idején.

A Wired cikke szerint komoly napkitörések szerencsére nem fordulnak elő túl sűrűn: az elmúlt százötven évben mindössze három ilyen történt. 1859-ben megőrültek az iránytűk, és a sarki fényt az Egyenlítő környékén is lehetett látni, míg a legutóbbi, 1989-es esemény Északkelet-Kanadában kilencórás áramszünetet eredményezett. Abdu Jyothi kutatásának részleteit az egyetem weboldalán közölt pdf-ből lehet részletesen megismerni.

Fotó: Unsplash/Neenu Vimalkumar)

További cikkek a témában:

Magyarok az űridőjárás-kutatás élvonalában Az ELTE Csillagászati Tanszéke és a Magyar Napfizikai Alapítvány részvételével nemzetközi konzorcium alakult plazmaasztrofizikai kérdések kutatására, így például a Nap mágneses aktivitásának, illetve a napkitörések előrejelezhetőségének vizsgálatára. A SWATNET (Space Weather Awareness Training Network) projekt csaknem 3,2 millió eurós támogatást nyert az Európai Bizottság idei Marie Curie Actions Innovative Training Network felhívásán, ezzel a csillagászat területén az egyetlen nyertes pályázat egész Európában.

Óriási foltokat fedeztek fel extrém forró különleges csillagok felszínén Ezek a csillagok nem csak rendhagyó mágneses napfoltjaik miatt különlegesek, de néhányan szuperkitörés eseményeket is produkálnak, több milliószor annyi energiával robbantva ki az anyagot a felszínükről, mint a hasonló napkitörések esetében saját naprendszerünkben megszoktuk.

Új mélytengeri kábelek lefektetését tervezi a Facebook Az Echo és a Bifrost Szingapúrt, Indonéziát és Észak-Amerikát kötnék össze, az egyik kiépítését ráadásul a Google segítségével valósítaná meg a közösségi óriás.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.