A The Verge-ön olvasható hír szerint az Anti Police-Terror Project tagjai azért vonultak a bíróság elé múlt kedden, hogy támogassák Steven Taylor családját, akit egy rendőr, Jason Fletcher megölt, amikor mentális krízisbe került egy szupermarketben. A rendőrt azóta emberöléssel vádolták meg. A YouTube-on látható videó azt mutatja be, ahogy a tüntetők kifogásolják, hogy a rendőrség át akarja helyeztetni egy transzparensüket. Szó szót követ, majd az őrmester egyszer csak előveszi a mobiltelefonját és elindít rajta egy Taylor Swift dalt. A megdöbbent tüntetők először azt kérdezik tőle, hogy a hangulatot akarja-e fokozni, aztán felmerül bennük, hogy a hangjukat akarja így elnyomni a férfi, aki végül azt mondja:
"Nyugodtan vegyenek fel, amit akarnak, de én tudom, hogy nem lehet feltölteni a YouTube-ra".
A rendőr abban bízott, ezek szerint tévesen, hogy a világ legnépszerűbb videómegosztója automatikusan kiszűri a videót, amiért a szerzői jog védelme alatt álló tartalom fut alatta - ha már egyszer az amerikai alkotmány lehetővé teszi, hogy az állampolgárok filmezhessék az intézkedő rendőröket. A módszert a The Verge szerint már évek óta alkalmazzák antifasiszta ellentüntetők is. A közösségi portálok ugyanis hosszú ideje küzdenek azért, hogy a kalóz tartalmak javát emberi felügyelet nélkül el tudják távolítani. Ez érthető, hiszen például a YouTube-ra már két évvel ezelőtt is percenként ötszáz órányi új videó került fel. Ahelyett, hogy felvettek volna harmincezer, éjjel-nappal dolgozó moderátort, a Google-nél inkább fejlesztettek erre egy rendszert. Ennek lényege, hogy az alkotók felöltik oda a műveiket, a cég pedig vállalja, hogy folyamatosan vizsgálja az adatbázisát, és ha olyan videót talál, amelyben szerepel az adott tartalom, akkor az alkotó választhat, hogy töröljék le, vagy inkább szeretne pénzt kapni a lejátszások után.
Míg az oaklandi eset elgondolkodtató, akadnak kifejezetten szórakoztató pillanatai is a szerzői jogokat védő algoritmusoknak: februárban a Twitch például csilingelő mesezenére cserélte koncert közben a Metallica zenéjét.
(Fotó: Unsplash/Daniel_Gzz)