Egy svájci cég azt állítja, hogy csaknem felére csökkentették a sugárzás szintjét Csernobil egy részén

2021 / 12 / 19 / Bobák Áron
Egy svájci cég azt állítja, hogy csaknem felére csökkentették a sugárzás szintjét Csernobil egy részén
A tiltott zóna sugárzási szintjét monitorozó ESS Ecocentre megerősítette, hogy új eljárással kísérleteznek, ugyanakkor szerintük az eddigi eredményekből még nem lehet hosszútávú következtetéseket levonni.

Több mint 35 éve, hogy a csernobili atomerőmű négyes reaktorblokkjának meghibásodása következtében bekövetkezett a történelem legnagyobb atomkatasztrófája, ám a kutatók szerint a csernobili tiltott zónában még további 24 ezer évbe fog telni, mire a sugárzás szintje visszaáll a normális értékekre. Egy svájci vállalat új eljárásának köszönhetően viszont felcsillant a remény, hogy ez jóval hamarabb megtörténhet.

Az Exlterra az ukrán SSE Ecocentre-rel összefogva 2019 szeptemberében kezdte el telepíteni a tiltott zónában a Nucleus Separation Passive Systemnek (NSPS) nevezett rendszert, amely alkalmas arra, hogy megbontsa a talajban lévő radioaktív izotópok kötéseit, ezáltal semlegesítve őket. Ehhez nagy sebességű pozitron részecskéket (az elektron antirészecskéjét) használnak, amely a cég szerint tökéletesen biztonságos eljárást tesz lehetővé.


Szakemberek a talaj sugárszennyezettségének méréséhez gyűjtenek mintát a csernobili tiltott zónában 2021 szeptemberében (Fotó: Andreas Stein/picture alliance via Getty Images)

A cég első körben a 2600 négyzetkilométeren elterülő tiltott zóna mintegy egyhektáros részén építette ki a rendszert, amelyet 2020 júliusában helyeztek üzembe. A vizsgálatok megkezdése előtt talajmintákat gyűjtöttek öt centiméteres valamint egyméteres mélységből is, emellett a levegő sugárzásszintjét is megmérték. Az NSPS üzembe helyezése után egy évvel a kutatók ismét megmérték a levegő és a talaj sugárszennyezettségét, az eredmények pedig meglehetősen biztatóak: az Exlterra szerint az egyhektáros területen a levegő sugárszennyezettsége 37, míg a talajé 46,6 százalékkal csökkent a korábbi mérésekhez képest. Bár a kutatás megmutatta, hogy a cézium-137, a stroncium-90 és az americium-241 mértéke nem egyenlő mértékben csökkent a talajban, a változás összességében mindenképpen figyelemre méltó.

"Az NSPS jelentősen felgyorsítja a radioaktív elemek bomlását a talajban meglévő energia hasznosításával, egy olyan fenntartható folyamat keretében, amely nem használ vegyszereket vagy környezetre káros anyagokat" - írja az Exlterra honlapja, amelynek vezérigazgatója, Frank Miller szerint a teszteredmények alapján lehetségesnek tűnik, hogy a parcellát öt év alatt teljesen sugárzásmentessé tegyék.

Az eredményekkel kapcsolatban megkerestük a Csernobil sugárszennyezettségét monitorozó ESS Ecocentre vezetőjét, Szergej Kirejevet is, akinek nevében Alekszandr Barszukov, a szervezet projektmenedzsere válaszolt kérdéseinkre. A tisztviselő megerősítette, hogy 2021 júliusában valóban lezárult a tesztfázis első szakasza, amelynek során öt éven keresztül, azonos módszertani megközelítéssel mérik a terület radiológiai mutatóit. "Mivel a vizsgálatok sorozata még nem fejeződött be, így az NSPS-rendszer hatékonyságáról egyelőre korai lenne következtetéseket levonni" - írja Barszukov, aki azt is hangsúlyozta, hogy a telephelyet magában foglaló tiltott zóna területének szennyezettsége komoly eltéréseket mutat.

Az Exlterra vezérigazgatója szerint a technológiájuk nem csak sugárszennyezés, de más jellegű szennyeződések semlegesítésére is alkalmas, így többek között a nehézfémmel és perfluor-alkil alapanyagú vegyianyagokkal szennyezett talaj megtisztítására is alkalmas. Miller szerint a technológiát fel fogják ajánlani a Fukusima Daiicsi atomerőműnek is, véleménye szerint ugyanis ezzel elkerülhető lenne, hogy sugárszennyezett vizet a tengerbe kelljen önteni.

(Borítókép: Volodymyr Tarasov/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images)

"Megint olyasmit kell tennünk, amit még senki nem tett meg előttünk" - elkezdődhet a csernobili szarkofág lebontásának előkészítése A négyes reaktor fölé sebtiben megépített védőburkolat lebontása az SSE Chernobyl NPP feladata lesz, akik, egy évnyi helyzetfelmérés után, augusztus 20-án megkapták az engedélyt a radioaktív hulladék kezelésére, amely az építmény bontása közben keletkezik majd.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.