A tűz a kaliforniai Sierra Nevada hegység déli részén lángolt, és több mint 700 négyzetkilométert érintett, főképp a Sequoia Nemzeti Park területén. A Nemzeti Parkszolgálat kutatói most előzetes jelentést tettek közzé, melyben műhold felvételek és korábbi tüzek modelljei alapján megbecsülték az óriás mamutfenyő állományában bekövetkezett ritkulást.
Az eredmények szerint 7500-10 ezer fa pusztulhatott el, ami a világon összesen található teljesen kifejlett egyedek tíz százaléka és egyhetede közötti érték.
„Nem tudom eléggé hangsúlyozni, hogy ez mennyire elszomorító mindannyiunk számára. Ezek a fák évezredek óta élnek. Már több tucatnyi tűzvészt éltek túl. Él egy halvány remény bennem, hogy ha egyszer gyalog is kijutunk a földekre, a helyzet nem lesz olyan rossz, de ez remény, és nem tudomány" - mondta Christy Brigham, a Sequoia és a Kings Canyon Nemzeti Park erőforrás-gazdálkodási és tudományos vezetője.
Az erdészek véleménye szerint ilyen nagy mennyiségű óriás mamutfenyő elvesztésének komoly következményei lesznek, melyek velünk maradnak. Az óriás mamutfenyő a leghatékonyabb önálló növény a légköri szén-dioxid kivonásának és raktározásának tekintetében, valamint a hatalmas fák értelemszerűen pótolhatatlan természetes élőhelyet jelentenek a helyi vadvilág számára, sőt segítenek a San Joaquin-völgyben fekvő gazdaságok és közösségek vízellátásának védelmében.
"A tüzek száz éves elnyomása, az éghajlatváltozás által vezérelt, forróbb aszályokkal kombinálva megváltoztatta a tüzek természetét a Sierra déli részén, és ez a változás nagyon hátrányos az óriás mamutfenyő számára" - mondta Brigham.
A helyszíni bejárásokat a jövő hetet követően tartják, felmérve a fapusztulás pontos mértékét. A világ egyik legértékesebb fájának tartott óriás mamutfenyőkről eddig azt gondoltuk, hogy jól alkalmazkodtak a tüzekhez. A sokszor több mint 2000 éves fák ahhoz is tüzet igényelnek, hogy a tobozuk megrepedjen és a magok kijussanak belőle. A park területén egyébként az 1960-as évek óta tartanak ellenőrzött égetéseket.
Az óriás mamutfenyő más néven hegyi mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum) a ciprusfélék (Cupressaceae) családjába sorolt Sequoiadendron nemzetség egyetlen élő faja. Ez a fa a Földön élő legnagyobb testtömegű élőlény. A legöregebb ismert példány 3200 éves, törzsének átmérője 8,85 méter, magassága 93,6 méter, becsült tömege mintegy 1000 tonna.
Óriás mamutfenyő
(Forrás: MTI, Wikipédia Kép: Wikipédia, Unsplash)