Korábban, február 7-én, a NASA 1,2%-ról 2,3%-ra növelte az ütközés esélyét. Az amerikai űrügynökség Földközeli Objektumkutatási Központja (CNEOS) szerint a további megfigyelések újabb kiigazításokat tettek szükségessé, így a kockázat előbb 2,6%-ra, majd mostanra 3,1%-ra nőtt – számolt be róla a Live Science.
A 2024 YR4 aszteroida átmérője körülbelül 54 méter, vagyis nagyjából akkora, mint a pisai ferde torony. Bár nem elég nagy ahhoz, hogy globális katasztrófát okozzon, egy teljes várost elpusztíthat. A becslések szerint ütközés esetén 8 megatonna energiát szabadítana fel, ami több mint 500-szorosa a hirosimai atombomba erejének. Annak ellenére viszont, hogy az ütközési esély nőtt, továbbra is 96,9% a valószínűsége annak, hogy az YR4 elkerüli a Földet. Pánikra pedig már csak azért sincs ok, mert ahogy a kutatók egyre több adatot gyűjtenek, az ütközés valószínűsége várhatóan inkább csökkenni fog. A Live Science azt is hozzáteszi, hogy az aszteroidának 0,3% esélye van arra, hogy a Föld helyett inkább a Holdba csapódjon.
A NASA a torinói skálát használja az aszteroidák veszélyességének értékelésére. Ez a skála 0-tól 10-ig terjed, és az egyes égitestek becsapódási kockázatát mutatja. Az YR4 jelenleg 3-as besorolással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy hiteles, de lokalizált fenyegetést jelent. Ez a besorolás meghaladja az 1%-os kockázati küszöböt, amely felett egy aszteroida már komolyabb figyelmet igényel. A további megfigyelések segítenek pontosítani az YR4 pályáját. A múltban egyébként több olyan aszteroidát is azonosítottak potenciális veszélyforrásként, amelyek végül teljesen ártalmatlannak bizonyultak, ahogy újabb adatok érkeztek róluk. A kutatók most a James Webb Űrteleszkóp segítségével próbálják még pontosabban meghatározni az YR4 méretét és pályáját.
Jelenleg az YR4 az egyetlen ismert aszteroida, amelynek 1%-nál nagyobb az esélye a Földdel való ütközésre. Ha azonban ez az égitest mégis becsapódna, a NASA számításai szerint valószínűleg a Csendes-óceán keleti részén, Dél-Amerika északi térségében, az Atlanti-óceán felett, Afrikában, az Arab-tengeren vagy Dél-Ázsiában érné el a felszínt.
(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay)