A legújabb ilyen rendszert éppen a napokban adták át az ózdi Munkás úton, amelyet egy internetes szavazáson nemrég az ország legveszélyesebb gyalogátkelőhelyének választottak meg. Az okoszebra kialakítási költségeinek 50%-át átvállaló Generali a Biztonságért Alapítvány 2018 óta több mint 40 okoszebrát adott át országszerte, a fejlesztő Pearl Enterprises szerint így az országban összesen már 133-ra nőtt azoknak a gyalogátkelőhelyeknek a száma, amelynél az ő rendszerüket használják. A vállalat honlapja szerint az átalakított gyalogátkelőhelyeken az első rendszer 2016-os átadása óta egyetlen baleset sem történt.
A Munkás úti okoszebra átadásán Janiczak Dávid, a város polgármestere elmondta, hogy a korábban a Bolyki úton kialakított zebrával jó tapasztalataik vannak, az ugyanis valóban sokat segít abban, hogy felhívja az autósok figyelmét a járókelőkre. A 2,5 millió forintból kiépített SafeCross zebra a mozgásirányt érzékelő szenzorokkal valamint az út szélén elhelyezett kamerákkal érzékeli a gyalogos mozgását, így az útburkolatba épített ledes lámpák már azelőtt elkezdenek villogni, hogy a járókelő lelépne az útra. A fejlesztő szerint a világító prizmákat akár 800 méteres távolságból is lehet érzékelni, az ilyen rendszerrel ellátott gyalogátkelőhelyeknél pedig az autósok megállási hajlandósága 55-ről 76 százalékra növekedett.
Gallóné Korompai Ágnes, a Generali alapítványának képviselője az átadón elmondta, hogy évente csaknem ezer embert gázolnak el gyalogátkelőkön, így a vállalat számára kiemelten fontos a közlekedésbiztonság növelése. Az alapítvány támogatásával még idén további hét okoszebrát adnak át az országban, köztük a váci földvári téren is, amit a fentebb már említett szavazáson az ózdi zebra mögött a második legveszélyesebb magyarországi gyalogátkelőhelynek szavaztak meg.
(Borítókép: Solarway)