Elkeserítőek a műanyagszennyezés jövőbeli alakulásáról végzett új modellszámítások

2020 / 08 / 03 / Perei Dóra
Elkeserítőek a műanyagszennyezés jövőbeli alakulásáról végzett új modellszámítások
Az elemzők szerint még ha most rögtön neki is látnánk az intézkedéseknek, a környezetszennyezés miatt akkor is 710 millió tonna műanyag kerül 2040-ig a vizekbe.

A műanyaghulladék mennyisége az egyszer használatos eszközök, illetve velük karöltve az „eldobható” kultúra elterjedésével ugrott meg világszerte olyannyira, hogy a hulladékkezelők már képtelenek tartani vele a lépést.

Számítások szerint évente nyolcmillió tonna nagy méretű műanyag kerül az óceánokba, illetve másfél millió tonnányi az a mennyiség, ami már mikroműanyagként 'indul útnak'.

A szárazföldek szennyezéséről jelenleg nem készült olyan számítás, amely összehasonlíthatóvá tenné azt az óceánival, amennyiben viszont a jelenlegi ütemben folytatódik a műanyagtermelés és eldobás, akkor a környezetbe jutó műanyag szemét mennyisége 2050-re megduplázódik. A megoldások helyszíntől függően változhatnak, de a két fő irány a hulladékkezelés átalakítása, illetve a műanyaggyártás csökkentése, kiváltása alternatív anyagokkal. A felméréshez kifejlesztett modellt P2O-nak (Plastic-to-Ocean) nevezték, és segítségével kiszámították a kommunális hulladékból eredő nagy méretű műanyagok, valamint a különféle eredetű mikroműanyagok sorsát, a kezelés hozzávetőleges költségeivel egyetemben. A számításokat kiterjesztették a műanyagok iránti növekvő igény, a növekvő népesség adataira, valamint hozzászámolták a hulladékkezelés költségeit, az adott terület és népesség földrajzi elhelyezkedését, illetve a népességek gazdasági helyzetét. A teljes komplex adatsort az alábbi öt lehetséges esetre modellezték:

1. minden marad a régiben;
2. begyűjtés és hulladéklerakás;
3. újrafeldolgozás;
4. csökkentés és helyettesítés;
5. a teljes rendszer átalakítása,

amelyben minden lehetséges lépést együttesen tesznek meg. Az eredmények a különböző földrajzi régiók és gazdasági helyzetű országok tekintetében eltérnek, de globális szinten számítva, ha az összes lehetséges lépést megtesszük 2040-ig, a 2016-os szemétmennyiséghez képest negyven százalékkal csökkenthetjük a vízbe kerülő műanyagmennyiséget. Az arány a „minden marad a régiben” helyzetével számított mennyiséghez viszonyítva hetvennyolc százalékos csökkenést mutat. Számszerűsítve ez annyit tesz, hogy

még ha most rögtön neki is látunk az intézkedéseknek, akkor is hétszáztíz millió tonna műanyag jut 2040-ig a vizekbe.

A természetben felhalmozódó műanyag mennyiségének növekedése ellen a legnagyobb fegyvert az jelenti, ha globálisan és összehangoltan csökkentjük a műanyagfogyasztást, növeljük a többször felhasználható műanyagok arányát, a hulladék begyűjtését és újrahasznosítását, biztonságosabbá tesszük a szemétlerakókat, és fejlesztésekkel támogatjuk a műanyag értékláncának rendszerét. Ez azonban azonnali cselekvést igényelne, üzleti, kormányzati és lakossági döntésekkel és tettekkel.

(Fotó: Needpix)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.