Idén májusban már szóba került, hogy 2021 január elsejétől betiltaná Magyarországon az egyszer használatos műanyag italpoharak, valamint a könnyű és nagyon könnyű, ezen belül a biológiailag lebomló műanyagból készült hordtasakok forgalomba hozatalát az Innovációs és Technológiai Minisztérium. Akkor Boros Anita, építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkár arról beszélt az MTI-nek, hogy döntésük a februárban elfogadott klíma- és természetvédelmi akcióterven alapul, mely már tartalmazta egyes egyszer használatos műanyag eszközök forgalomba hozatalának betiltását. Hogy pontosan miket, arról nem sokkal a bejelentés után részletes cikket közölt Index. Május tizenkilencedikén aztán a hvg.hu kiszúrta, hogy a jogszabálytervezetet visszavonták, ami a parlamenti adatlapon is látszott. A Semjén Zsolt által jegyzett és Kövér László házelnöknek címzett visszavonásban ez állt:
"Az egyes egyszer használatos műanyagok forgalomba hozatalának betiltásáról szóló törvényjavaslatot a kormány nevében visszavonom."
Mint kiderült, mindez a járványhelyzet miatt történt, az Innovációs és Technológiai Minisztérium azt írta, hogy a kormány továbbra is támogatja az egyszer használatos műanyagok kivezetését, csak elhalasztották az időpontot. A 2021. július elsejétől hatályba lépő törvény a SUP irányelv értelmében az alábbi termékek forgalomba hozatalát tiltja be:
A döntésre a Greenpeace Magyarország is reagált, közleményükben azt írják, az új szabályozás jelentős előrelépés a jelenlegi állapothoz képest, most ugyanis semmilyen korlátozás nincs a műanyag zacskók forgalmazására, és az úgynevezett „lebomló” zacskókon sincs termékdíj. "Az új jogszabály értelmében betiltják a tizenöt és ötven mikron közötti falvastagságú műanyag zacskókat. A tizenöt mikronnál vékonyabb, úgynevezett „kiflis zacskók” termékdíját hússzorosára emelik: a jelenlegi ötvenhét Ft/kg helyett ezerkilencszáz Ft/kg-ra. Emellett az úgynevezett „lebomló” zacskókra is bevezetnek ötszáz Ft/kg-os termékdíjat. Utóbbiak azonban környezetvédelmi szempontból problémásak, ugyanis többnyire kizárólag speciális, ipari körülmények között bomlanak le. A tizenöt mikronnál vastagabb zacskók (ide tartoznak például a vékony füles szatyrok) esetén csak ezeket a lebomló zacskókat engedélyeznék, szintén ötszáz Ft/kg termékdíjjal. A fentieknél részletesebb szabályozást, a tényleges korlátozásokat, tilalmakat a törvényre épülő, várhatóan hamarosan megjelenő kormányrendelet fogja szabályozni." A szervezet szerint most a legfontosabb feladat, hogy a kormány biztosítsa, hogy az egyszer használatos zacskókra kiszabott termékdíjat a kereskedők nem építik bele az élelmiszerek árába, előírja, hogy ne lehessen környezetkárosító, egyszer használatos zacskókat ingyen adni a fogyasztóknak, illetve garantálja, hogy az úgynevezett „lebomló” zacskókat külön begyűjtik, szakszerűen komposztálják.
Ezek ugyanis többnyire természetes körülmények között nem bomlanak le, a műanyagos szelektívbe pedig nem dobhatók be, mert műanyagként nem újrahasznosíthatóak;
Valamint hangsúlyozzák, hogy a készülő kormányrendeletet úgy kellene megalkotni, hogy a nyersanyagpazarló egyszer használatos termékek és csomagolóanyagok mihamarabb visszaszoruljanak a használatból, és az eldobható műanyagokat ne más egyszer használatos termékekkel helyettesítsük. „Globálisan az eddig legyártott műanyagmennyiségnek csak kevesebb mint egytizede került újrahasznosításra. A legtöbb »lebomlónak« nevezett zacskó pedig csak még tovább fogja növelni a szeméthegyeket, ha nem gondoskodnak szakszerű begyűjtésükről. A valódi jó megoldás a többször használatos termékek, csomagolóanyagok használata, és a betétdíjas rendszerek visszahozatala. A Föld erőforrásai végesek, ezért fel kell hagynunk az egyszer használatos kultúra illúziójával”-mondja Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.
Korábban már mi is megírtuk, hogy nagyon rossz irányba tartunk, és ha így folytatjuk, három évtizeden belül a műanyag kiszoríthatja a halakat és más élőlényeket az óceánokból. Bár azt nem tudhatjuk, hogy a parlament időzítése a zacskómentes világnap alkalmából esett-e éppen mára, de ennek apropóján itt van pár sokkoló adat a műanyagról az Earth Day összeállításából:
(Fotó: Meedpix)