Gyors megoldásra mindenhol, de főként Pennsylvania államban lenne szükség, itt termelik ugyanis az USA csiperkegomba-készletének mintegy kétharmadát. Mivel maga a munkakör is megterhelő, ezért kutatók szerint a robotok kihúzhatják a csávából ezt az iparágat. Annál is inkább, mivel az USA-ban forgalmazott több százmillió kilónyi csiperke kilencvenegy százalékát kézzel, egyenként szüretelik, ez teszi lehetővé, hogy eladható és tartós minőségű áru kerüljön a vásárlók elé. A szüretelés munkaköltségei pedig a gomba értékének tizenöt-harminc százalékát teszi ki.
Robotizálni egy hasonló folyamatot természetesen kihívásokkal teletűzdelt feladat: a gombaszedőknek először is fel kell ismerniük a megfelelő méretre nőtt, leszedésre alkalmas gombafejet, majd három ujjal tartva, kissé megcsavarva ki kell emelniük a talajból, a másik kézben tartott késsel lenyesni a gombaszár végét, végül dobozba helyezni a gombát. Az egyetem csapata szerint az általuk fejlesztett robot képes ezt a teljes folyamatot ellátni, mivel a robotkart úgy dolgozták ki, hogy az anélkül imitálja az ujjak és a kézfej mozgását, hogy tönkretenné a gombákat a szedés során.
Ezért a robot "ujjvégeire" kis szívókorongokat helyeztek, amelyekkel képes gyengéden megragadni a gombát, és nem okoz sérülést,
ami miatt csökkenne annak az eltarthatósága. Az ehhez szükséges erőt szenzorokkal ellátott kesztyű segítségével mérték meg. Az elkészült eszköz egyelőre prototípus, ám az egyetem gombatermesztési kísérleti intézetében folytatott tesztek igen sikeresek voltak. Mivel a csiperkegombát sok helyen polcrendszereken termesztik, a szüretelő robotot a rendszer részévé is lehet majd tenni.
(Fotó: New Atlas)