Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója köztudottan ambiciózus tervekkel szeretne eljuttatni bennünket a Naprendszer más bolygóira, de különösen a Marsra. Ebben a Starship űrhajóflotta lehet a segítségére, amivel 2050-ig állandó bázist hozna létre a Marson, egymillió ott dolgozó és élő emberrel.
"Először üvegkupolákban élünk majd" - tweetelte Musk csütörtökön. "Végül terraformáljuk majd a bolygót, hogy úgy támogassa az életet, mint a Föld" - tette hozzá.
A tudósok és a tudományos-fantasztikus szerzők már régóta foglalkoznak a Mars terraformálásának lehetőségével, hogy az emberek a nyílt marsi felszínen is lélegezhessenek. Ez egyelőre a távoli jövő, még Musk szerint is jóval az első marsi bázis létrejötte után következik.
"A terraformálás túl lassú lesz ahhoz, hogy a mi életünk során releváns legyen" - tweetelte Musk. „Emberi bázist azonban a mi életünk során is létrehozhatunk. "Legalább egy jövőbeni űrutazásra képes civilizációt - amikor felfedezik a romjainkat - lenyűgözünk majd, hogy az emberek ilyen messzire jutottak" - írta viccesen.
Terraforming will be too slow to be relevant in our lifetime. However, we can establish a human base there in our lifetime. At least a future spacefaring civilization – discovering our ruins – will be impressed humans got that far.
— Elon Musk (@elonmusk) November 18, 2020
A Mars terraformálásának egy tavalyi elemzése arra a következtetésre jutott, hogy naponta 3500 nukleáris robbantásra lenne szükség a Mars légköri nyomásának megemeléséhez a lélegzetvételhez elegendő szintre, és a bolygó jégtakaróinak megolvasztásához. Így elegendő széndioxid szabadulhatna fel, ami aztán üvegház-hatású gázként csapdába kerülne.
Természetesen a nukleáris robbantásokkal történő "megoldás" során keletkező radioaktív sugárzás tökéletesen lakhatatlanná tenné a felszínt.
Egy 2018-as tanulmány ráadásul egyenesen arra a következtetésre jutott, hogy nincs is elég megkötött szén-dioxid a vörös bolygón az emberi élethez elegendő légköri nyomás kialakulásához.
A thousand ships will be needed to create a sustainable Mars city
— Elon Musk (@elonmusk) November 7, 2019
Musk híres csütörtöki kérdezz-felelek tweetjeiben korábban azt állította, hogy ezer Starship űrhajó segítségével - ezek olyan hatalmas rakéták, melyek képesek lehetnek 100 tonna rakományt vagy 100 utast szállítani a bolygók között - létre lehetne hozni egy fenntartható Mars-várost. Kétévente 100 űrhajónak kellene 100 tonna rakományt odaszállítania ehhez Musk számításai szerint.
"Úgy gondolom, hogy nem a Marsra eljutás az alapvető kérdés" - mondta az üzletember az “Embereket a Marsra” szeptemberi virtuális csúcstalálkozón. "Az alapvető kihívás egy bázis kiépítése, egy önellátó város felépítése a Marson. Szeretném hangsúlyozni, hogy ez nagyon nehéz, veszélyes és bonyolult dolog" - tette hozzá akkor.
“Nem gyenge szívűeknek való feladat. Nagy az esélye, hogy meghalsz közben. És kemény lesz, nagyon kemény feladat, de nagyon dicsőséges lesz, ha sikerül. Ha nem javítunk a haladás ütemén, akkor egészen biztosan halott leszek, mielőtt a Marsra indulnánk"
- mondta Musk márciusban a washingtoni “Satellite 2020” konferencián.
Az általa létrehozott űrtársaság régóta dolgozik a Starship létrehozásán. Számos korai prototípus már felemelkedett a Földről, bár csak nagyjából 150 méter magasra. A következő teszt november 30-ra van időzítve, ennek során 15 kilométeres rekordmagasságot szeretnének elérni. Ha minden Musk ambiciózus tervei szerint halad, akkor az első Csillaghajó már 2024-ben elindulhat a Marsra.
First flight is to 15km or ~50,000 ft
— Elon Musk (@elonmusk) September 26, 2020
(Forrás: Inverse Kép: SpaceX)
Elon Musk: Aki a Marsra megy, jó eséllyel meghal
A jövő héten sor kerülhet a Starship tesztrepülésére
Ezen a képen látszik, hogy mennyire hatalmas lesz a Starship
Musk felfedett pár műhelytitkot a Starship különböző változatairól