Először küldtek be drónt egy hurrikán közepébe – így fest a felvétel

2021 / 10 / 02 / Felkai Ádám
Először küldtek be drónt egy hurrikán közepébe – így fest a felvétel
Sikerült egészen bensőségesen megismerni Samet, a négyes kategóriájú hurrikánt.

A Sam névre keresztelt hurrikán az Atlanti-óceán felett kavargott, így szerencsére nem igazán jelentett veszélyt a szárazföldön élő emberekre. Sam Dél-Amerika és Afrika között félúton alakult még szeptember 22-én, és nagyon gyorsan „teljes értékű” hurikánná érett. A négyes kategóriájú hurrikán 15 méter magasra korbácsolta a hullámokat, a szél pedig 190 km/h-ás sebességgel száguldott az érintett terület felett. Sam az idei hurrikán szezon 18. nevesített trópusi ciklonja – a szezon egyébként június 1-jétől november 30-ig tart várhatóan. A jelenség olyannyira látványos, hogy az űrből is remekül látszik – Megan McArthur, a NASA asztronautája például az alábbi, lenyűgöző felvételt készítette Samről a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről:


(Forrás: NASA)

Azonban – a bejelentés szerint először – egy vízi eszköz ennél jóval közelebb került a trópusi ciklonhoz. Az USA Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatala (National Oceanic and Atmospheric Administration/NOAA) és a Saildrone nevű magánvállalat egy drónhajót küldött be egyenesen Sambe. 2019-ben egyébként a NOAA gépe (ez nem drón volt, egy pilóta vezette) már keresztülrepült az 5-ös kategóriájú Dorian-hurrikán szemén (a hurrikánok esetén minél magasabb a kategória, annál erősebbek – az ötös a legerősebb ~250 km/h feletti szélfúvással), de elvileg most először férkőzött be egy trópusi ciklonba egy hajó.

A Saildrone Explorer SD1045 jelzésű eszköznek meg kellett küzdenie a fentebb ismertetett kondíciókkal, de a drónhajó korábban már bizonyított az Arktisz és a Déli-óceán nem éppen barátságos viszonyai közepette, így elmondható, hogy a Saildrone mostanra megküzdött a bolygó legkeményebb időjárási tényezőivel.

A hajót kifejezetten a hurrikánokról történő adatgyűjtésre készítették fel, és ez egyike annak az öt drónból álló flottának, mely az Atlanti-óceánt járja a fent ismertetett tudományos cél érdekében. A Saildrone Explorereket egy speciális „hurrikán-szárnnyal” szerelték fel, ennek köszönhetően boldogult el az SD1045 is az extrém körülmények között, és sikerült valós időben megfigyeléseket is végeznie a hurrikán belsejében. A kinyert adatok a NOAA-hoz kerülnek, és kritikusak abból a szempontból, hogy sikerüljön megfelelően előrejelezni a trópusi ciklonok kialakulását, amelyek egyre inkább fenyegetik a partokon élő közösségeket. Az alábbi videón az is látszik, hogy mennyire bemerészkedett a drón a hurrikán belsejébe.

Maga a klímaváltozás egyébként nem okoz egy-egy specifikus hurrikánt (tehát mondjuk a Samet sem a klímaváltozás „okozta”), de felmelegedés fokozza az erősebb ciklonok kialakulásának gyakoriságát, mivel a ciklonokat tápláláló vizeknek is egyre nő a hőmérséklete, miközben a levegő víztartalma is nő.

A felmelegedés viszont a tengerszint emelkedéshez már aktívan hozzájárul, és ez utóbbi tényező fokozottan sebezhetővé teszi a partok menti településeket bármilyen viharral szemben.

(Források: NOAA_1, NOAA_2, Space.com)

További cikkek a témában:

Mi alapján kapják nevüket a hurrikánok? Hugo, Jeanne, Rita és Charley. Első hangzásra klassz nevek, időnként azonban nem emberek, hanem pusztító ciklonok viselik. De mi alapján nevezik el őket? Utánajártunk.

Rájöttek, miért lesznek egyre erősebbek a hurrikánok A kutatók ennek érdekében négyezer trópusi ciklon adatait vetették össze, és érdekes összefüggésre bukkantak.

Így nézett ki 2020 időjárása az űrből nézve Bár a felvételeken az nem látható, hogy az emberiség az év jelentős részét otthon töltötte, az már annál inkább, milyen aktív hurrikánszezon van mögöttünk.


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.