Az SLS részben új, részben régi technológiára alapszik, hiszen felhasználja az űrsikló program bizonyos alkatrészeit is, és a törölt Constellation programot követi, lényegében tehát a rendszerből kivont űrsiklókat helyettesíti. Az SLS része a NASA mélyűri felfedezéseinek, a tervek szerint nem csak a Holdra juttat majd embert, de a Marsra is. Az SLS hordozórakétának 3 konfigurációja lesz: Block 1, Block 1B és Block 2. A lenti képen a végleges Block 1 változat látható, amelyre most először tehát már a gyorsítórakétákat is ráhelyezték.
Mindegyik konfiguráció ugyanazt az első fokozatot fogja használni négy főhajtóművel, de különbség lesz a gyorsítórakétákban, illetve abban is, hogy milyen rakományt juttatnak az űrbe. A Block 1 csak rakományt szállít majd, a másik két változat viszont űrhajósokat is. A szilárd hajtóanyagú gyorsítórakéták (SRB) az űrsikló (Space Shuttle) program gyorsítórakétáin alapulnak. Az SLS Block 1 konfigurációjának hajtóereje amúgy 15 százalékkal nagyobb, mint a Saturn V-é (ez volt az Apollo-program szupernehéz hordozórakétája), a terhelhetősége viszont alacsonyabb. Mint a lenti képen látható, jelenleg még nem kerültek fel a rakétára az első fokozat (core stage) feletti részek.
Mind az első fokozatot, mind a repülési szoftvert a Boeing fejleszti, és a Block 1 az Orion űrhajóval még idén felrepülhet az űrbe az Artemis 1 küldetés részeként. Az Artemis 1-ben azonban még nem utaznak emberek az űrhajóban, erre csak 2023-ban kerül majd sor – írja a BBC. Márciusban egyébként lezajlott a hajtőművek Green Run tesztsorozatának utolsó állomása – ekkor a hajtóművek nyolc percen át működtek (ennyi idő alatt juthat az SLS a világűrbe).
Az Artemis II-ben már az SLS segítségével asztronauták állnak pályára a Hold körül, majd elvileg 2024-ben megtörténik a következő jelentős lépés – az Artemis III misszió ismét embert juttat a Hold felszínére. Az ehhez használt leszállóegység pedig érdekes módon egy másik szupernehéz hordozórakéta lehet, a SpaceX által fejlesztett Starship, viszont jelenleg nem kizárt, hogy még egy másik leszállóegységet is fejlesztenek emellett.