Először szállt fel a Rolls-Royce meseszép, teljesen elektromos repülője

2021 / 09 / 18 / Felkai Ádám
Először szállt fel a Rolls-Royce meseszép, teljesen elektromos repülője
A vállalat szerint a Spirit of Innovation nevű gép sikeres, 15 perces repülése fontos lépés a környezetkímélő légi közlekedés megteremtése felé vezető úton.

A Rolls-Royce júniusban jelentette be, hogy miként szeretné elérni a zéró kibocsátást, és a Spirit of Innovation egy fontos lépés az ezen vállalás teljesülése felé vezető úton. A cég elhatározása egyébként, hogy 2030-ra minden új termékük megfelel a kibocsátásmentességnek.

A Spirit of Innovation a sajtóközlemény szerint 400 kW-os (több mint 500 lóerős) motorral lett felszerelve, melyet repülőgéphez valaha használt legnagyobb energiasűrűségű cellák táplálnak. Warren East, a Rolls-Royce vezérigazgatójának az elmondása alapján a fejlett cellák és meghajtási technológia, melyet a mostani program keretében fejlesztettek, a városi légi közlekedés szempontjából is izgalmas felhasználási lehetőségeket kínál, egyben lehetővé teszi a kibocsátásmentes repülőgépet.

A gép a brit védelmi minisztérium Boscombe Down katonai repülőgép-teszt helyszínén végezte a felszállást, és körülbelül negyedórát töltött a levegőben. Tavaly egyébként két Seattle székhelyű vállalat összefogásában (Magnix és a Harbour Air) egy átalakított Cessna Grand Caravan 208, amelybe egy 705 lóerős, zéró emissziós motort pakoltak, fél órát repült Washingtonban.

Magasan száll a világ legnagyobb elektromos repülője Kizöldül-e a repülés jövője? Nem tudni, de a világ eddigi legnagyobb elektromos repülője már a magasba emelkedett. (Videó)

A Spirit of Innovation mostani repülése az első lépes egy intenzív tesztelési fázisban, mely során fontos adatokat gyűjtenek össze a gép elektromos rendszerének a teljesítményéről. A gép az ACCEL (Accelerating the Electrification of Flight) program keretében került kifejlesztésre, melyben a Rolls-Royce-on kívül részt vett a YASA, egy elektromos motorokat gyártó cég, valamint a repülési startup, az Electroflight. A Rolls-Royce célja pedig, hogy teljes elektromos meghajtást kínáljon az ügyfelei részére, legyen szó a légitaxizáshoz használt, függőleges helyből felszállásra képes eVTOL masinákról vagy akár utasszállító repülőgépekről. A kormányzati támogatásban is részesült ACCEL programban kifejlesztett technológiák pedig épp az előbb említett piaci igényeket fogják kiszolgálni. A légitaxikba szükséges technológiák (elsősorban az akkumulátort értve itt) például nagyon hasonlóak ahhoz, amit most konkrétan a Spirit of Innovation-hez fejlesztettek, és amellyel elérhető lehet a 480 km/h feletti sebesség is akár. A Rolls-Royce egyébként ez utóbbit célozza meg a rekordkísérletéhez.

A Rolls-Royce egyébként a Tecnam repülőgépgyártóval közösen a svéd Widerøe légitársaság számára is fejleszt egy teljesen elektromos utasszállító repülőgépet, amely a közeljövőben, 2026-ban már szolgálatba is állhat.

(Kép: Flickr/Rolls-Royce)

További cikkek a témában:

Izraeli elektromos repülők forradalmasíthatják a légiközlekedést Utoljára a második világháború alatt és után történt paradigmaváltás a repülőgépek által használt technológiában, ami a meghajtást illeti. Most itt az ideje egy újabb nagy lépésnek. Megérkeztek az elektromos repülőgépek.

Los Angeles városi légimobilitási programot indít, jön a légi tömegközlekedés A nagyvárosi légi közlekedés új formái, főképp emberek szállítására alkalmas önvezető drónokkal már sok helyütt tesztüzemben, vagy bevezetés előtt állnak. A légitaxik a tömegközlekedés új formái is lehetnek. Los Angeles is ezek közé a városok közé tartozik.

Így hasítja a cybertér egét a NASA elektromos repülőgépe A NASA négy éve fejleszti elektromos repülőgépét, az X57 Maxwellt. Az amerikai nemzeti repülőnap alkalmából mutattak róla egy grafikát.

 


Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
A közismert, és jelenleg szünetelő NGAD mellett a haditengerészet is fejleszt egy hatodik generációs vadászt – de mit lehet tudni erről a rejtélyes repülőről?
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Az előző csúcstartó a huszonnégy órás teszten a Porsche Taycan volt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.