Elsők közt az amerikai légierő fog mikroreaktort használni – azt is tudjuk, hol és mikor

2021 / 10 / 28 / Felkai Ádám
Elsők közt az amerikai légierő fog mikroreaktort használni – azt is tudjuk, hol és mikor
Mindez rávilágít, hogy nem csak környezetvédelmi szempontból, de stratégiai értékét tekintve is a mikroreaktor lehet a következő időszak egyik legfontosabb energiaipari innovációja.

A mikroreaktorok, melyek nuclear battery (NB) néven is ismertek, egy teljesen új szemléletmódot tükröznek, mivel eddig a tendencia az volt, hogy építsünk rengeteg energia megtermelésére képes, hatalmas és drága erőműveket, ahonnan aztán az energiát eljuttatjuk a fogyasztóhoz. Ebben a hozzáállásban az első váltást a moduláris reaktorok hozták, amelyek már előregyártott elemekből gyorsabban megépíthetőek, de valamivel kevesebb energiát szolgáltatnak a hagyományos reaktoroknál. A moduláris reaktorokat pedig a mikroreaktorok követik, amelyek a gyári előállítás, a gyors telepíthetőség, valamint a kisebb energialeadás kombinációját az extremitásig viszik. Egy mikroreaktor ~ 1-10 megawatt energiát ad le (szemben a moduláris erőművek 100-300 megawatt energiájával), viszont olyan kicsi, hogy az egész előállítható egy gyárban, és belefér egy átlagos konténerbe. A telepítéshez pedig mindezek miatt nincs szükség hosszas építkezésre sem: egy-egy NB akár hetek alatt is telepíthető lehet.

Korábban mi is írtunk több fejlesztés alatt álló mikroreaktorról, legutóbb a SpaceX egykori mérnökei által tervezett Radiantról a lenti cikkben:

Bárhol használható, nukleáris mikroreaktort építenek a SpaceX volt mérnökei A Radiant vállalat mikroreaktora bárhová telepíthető, és mind a hadsereg, mind a civilek használhatják – új korszak kezdődhet az energetikában.

Most azonban a másik végén ragadjuk meg a témát – nem magáról az eszközről írunk, hanem arról, hogy ez hol és mikor kerülhet felhasználásra, aminek érdekességét nem csak a relatíve közeli dátum adja, hanem hogy rávilágít a mikroreaktor számtalan előnyére is. Az Amerikai Egyesült Államok Légiereje az elsők közt fog ilyen eszközt alkalmazni, méghozzá az alaszkai Eielson katonai bázison akár már 2027-ben. A bázisra telepített mikroreaktor legfeljebb 5 MW energiát fog szolgáltatni, tehát a mikroreaktorokra jellemző energiasáv közepén helyezkedhet el majd el körülbelül. A légierő bejelentése szerint a mikroreaktorok különösen alkalmasak arra, hogy energiát és fűtést biztosítsanak az olyan távoli támaszpontoknak, mint az Eielson Légibázis.

Az Eielson jelenleg a saját szénerőműve segítségével üzemel, amely akár 25 MW energiát is tud szolgáltatni, de jellemzően csak 13-15 MW-ot ad le, és ehhez akár napi 800 tonna szenet kell elégetni. A működéshez a bázison tartanak 90 napnyi szénkészletet, amit egy helyi üzemben kezelnek, hogy felhasználható legyen. A bázis tehát képes az önálló áramellátásra, de a hálózatra is rá van kötve. A mikroreaktor, amely tehát az 1-5 MW-os sávban mozogna, és kiegészítené a szénerőművet, egy kereskedelmi cég tulajdonában fog állni, és ez a vállalat lesz a felelős az üzemeltetésért is. Egyébként épp az Eielson volt az egyik referencia abban a 2018-as ütemtervben, melyet a Nuclear Energy Institute tett közzé és amit a légierő is támogatott, és ebben szintén a 2027-es céldátum szerepel. A dokumentum alapján a Védelmi Minisztérium alá tartozó létesítmények esetén a 2-10 MW mikroreaktorok jöhetnek szóba – ami tehát lényegében lefedi ezeket az eszközöket.

Nyilván roppant öröm a kibocsájtás szempontjából, ha kevesebb szenet kell elégetni az energiatermeléshez, de a mikroreaktorok ezen a katonai területen számtalan stratégiai előnnyel is bírnak: jelesül csökkentik a létesítmény függőségét a könnyen sebezhető elektromos hálózattól, ráadásul hőt is termelnek az áram mellett. Ráadásul a Védelmi Minisztérium arra számít, hogy a hasonló létesítmények energiaigénye csak növekedni fog, mivel egyre több helyen fogják a sótalanítani a vizet, hidrogént előállítani, valamint a megnövekedett számítási kapacitás, a „roboteszközök” és a lézerek is ebbe az irányba hatnak.

Az USA ellenőrző szervénél, a Nuclear Regulatory Commission-nél (NRC) jelenleg egy ilyen eszköz engedélyezése van folyamatban, ez az Oklo 1,5 MW-os Aurora mikroreaktora, aminek kapcsán még tavaly nyújtottak be kérelmet. Ám mint arról szó volt, több ilyen eszköz fejlesztése is gőzerővel (pontosabban: maghasadással) folyik.

(Címlap- és borítókép: Flickr/U.S. Department of Defense Current Photos)

További cikkek a témában:

Kiszállítható, gyorsan telepíthető mikroreaktorok hozhatnák el az energiaipar forradalmát Egyesek szerint az energiaipar paradigmaváltás előtt áll: a jövőt nem a hatalmas atomerőművek jelentik, hanem a jóval kisebb, igény szerint telepíthető és bármiféle beavatkozás nélkül működő mini-atomerőművek.

Már 2030-ra megérkezhet az első kereskedelmi fúziós reaktor - állítja egy kaliforniai cég A TAE Technologies bejelentése meglehetősen ambiciózus, de bíznak a saját technológiájukban.

A küszöbön toporoghat a forradalmi áttörés a fúziós technológiában Talán nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy leutánozzuk a Nap energiatermelését, amely épp az ellentéte a jelenleg energiatermelésre használt atomhasításnak.

 


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.