Azzal, hogy mindenki létfontosságú adatokat tárol a telefonján, elkerülhetetlenné vált, hogy a készülékgyártók segítsenek megtalálni a mobilokat. Szerencsére a legtöbb telefon valahogyan kapcsolódik adathálózathoz, így nem az az egyetlen esélyünk, hogy remegő kézzel csörgetjük a saját számunkat, és bízunk benne, hogy valaki felveszi, és még hajlandó is segíteni.
Android készülékek esetén
a megoldás a beszédes Készülékkereső nevet kapta. Ahogyan az operációs rendszer súgójában szerepel, hat feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy működjön a szolgáltatás: a telefon be kell, hogy legyen kapcsolva; korábban be kellett, hogy jelentkezzünk a Google-fiókunkkal; a mobilnak vagy a mobilszolgáltatón vagy wifin keresztül csatlakoznia kell az internethez; a Google Play "láthatóság" be kell, hogy legyen kapcsolva; a Beállítások alatt engedélyeznünk kell a helyadatokat; végül pedig a Biztonság menüben be kell, hogy kapcsoljuk a Készülékkeresőt. Ha ezek mind stimmelnek, akkor csak kölcsön kell kérnünk egy mobilt vagy egy számítógépet, és vagy felkeresni a https://www.google.com/android/find címet, vagy elindítani a Készülékkereső alkalmazást. Ott látni fogjuk egy térképen, hogy merre jár a mobil, és le tudunk játszani rajta egy hangot, hogy könnyebben megtaláljuk. Ha úgy érezzük, hogy problémás a helyzet, le is zárhatjuk a telefont, így biztonságba helyezve a rajta lévő adatokat, illetve utolsó, drasztikus lépésként letörölhetünk róla mindent.
Az iPhone megoldását Lokátornak hívják,
de alapvetően ugyanazt tudja, mint a Készülékkereső. Ahogyan az Apple súgójában olvasható, a Beállítások menüben az iCloud fiókunkra, vagyis a saját nevünkre bökve már látjuk is a Lokátor menüpontot. Ha bekapcsoljuk a funkciót, és az elveszett telefon csatlakozik az internethez, akkor egy másik Apple eszközünkről a Lokátor appot elindítva, vagy böngészőből az icloud.com/find oldalon tudjuk megtalálni az iPhone-unkat. Ahogyan a Google-nél, úgy az Apple-nél is vagy hangot tudunk lejátszani a telefonon, vagy le tudjuk zárni azt, míg vissza nem kerül hozzánk, illetve utolsó lépésként távolról letörölhetünk minden adatot a mobilról.
Ha a készülék nem csatlakozik adathálózathoz, akkor sokkal nehezebb, de nem lehetetlen megtalálni. Korábban beszámoltunk arról a Rakétán, hogy az Apple tavaly izgalmas megoldást talált a problémára: az iOS eszközök Bluetooth-on keresztül kapcsolatba tudnak lépni egymással, így elég, ha a tolvaj mellett ül valaki a buszon egy működő iPhone-nal, máris láthatjuk, hogy melyik végállomás felé tart a mi iPhone-unk. Az Android egyelőre nem kínál fel alapból ilyen megoldást, de a Samsung telefonjain elérhető egy hasonló funkció.
A fenti beállítások mellett hasznos lehet más eszközökkel is biztonságba helyezni a mobilunkon tárolt adatokat, ezekről bővebben itt írtunk.
(Borítókép: Zbynek Pospisil/Getty Images)