Az annak idején népszerű levélzárnak nevezett technika a papír bonyolult hajtogatását jelentette, melynek során az a saját borítékjává vált. Ez a biztonsági stratégia jelentette a legnagyobb kihívást, amikor 577 darab, a hollandiai Hágába szánt, 1689 és 1706 között lezárt levelet találtak egy kézbesítetlen csomagban.
Ezek a levelek tehát soha nem jutottak el a címzettekhez, és a restaurátorok nem akarták kinyitni és megrongálni őket. Ehelyett olyan módot kerestek az elolvasásukhoz, melyhez nem kellett feltörni vagy bármilyen módon kibontani őket. A megoldást a nagy érzékenységű röntgenszkenner és számítógépes algoritmusok jelentették, melyek segítségével a kutatók gyakorlatilag virtuálisan kibontották a bontatlan levelet.
Az alkalmazott röntgen szkennereket eredetileg a fogak ásványianyag-tartalmának feltérképezésére tervezték, és fogászati kutatásokban használták.
"A szkennelési technológia hasonlít az orvosi CT-szkennerekhez, de sokkal intenzívebb röntgensugarakat használ, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy az e levelek írásához használt festékben észrevegyük az apró fémnyomokat. A szkennelésük után képekké alakítottuk őket, és azokat levelekké, melyeket virtuálisan kinyitottunk, és több mint 300 év után elolvashattunk" - mondta David Mills, a tanulmány szerzője, a londoni Queen Mary University kutatója.
"Az algoritmus egy lezárt levél szívébe visz bennünket. Néha a múlt ellenáll a kíváncsiságnak. Egyszerűen fel is vághattuk volna ezeket a leveleket, de ehelyett időt szántunk arra, hogy tanulmányozzuk őket rejtett, titkos és elérhetetlen tulajdonságaik alapján. Rájöttünk, hogy a levelek sokkal többet elárulhatnak, ha bontatlanul maradnak" - írták a kutatók közleményükben.
A technika feltárta például egy 1697 július 31-én kelt levél tartalmát, melyben Jacques Sennacques felkérést küld unokatestvérének, Pierre Le Pers hágai francia kereskedőnek, Daniel Le Pers halálhírének hiteles másolatáért. A levelet francia nyelven írták, de a kutatók lefordították angolra, és azonosítottak hiányzó szövegrészeket is, melyek valószínűleg a férgek rágásainak köszönhetőek.
A kutatók szerint a levél lenyűgöző betekintést nyújt a hétköznapi emberek életébe - pillanatkép a kora újkori világról, ahogy a hétköznapi teendők intéződtek. A levélcsomag Simon de Brienne postamester és felesége, Marie Germain postamester tulajdona volt. A hágai Museum voor Communicatie 1926-ban vásárolta meg tőlük. A bontatlan levelek mellett a csomag része volt 2571 kinyitott levél és töredék, melyek egyike sem jutott el a címzettjéhez ilyen vagy olyan okból.
Funfact, hogy a levelek keletkezési idejében még nem léteztek postai bélyegek, és a címzettek, nem pedig a feladók voltak felelősek a postai és kézbesítési díjakért. Ha a címzett elhunyt, vagy elutasította a levelet, nem lehetett díjat beszedni és a leveleket egyszerűen nem kézbesítették.
(Forrás: CNET Kép: Unlocking History Research Group archive)