Érintés nélkül nyíló és olvasható, ősi lepecsételt levelek

2021 / 07 / 25 / Justin Viktor
Érintés nélkül nyíló és olvasható, ősi lepecsételt levelek
A levéltitkok nem volt mindig akkora biztonságban, amekkora ma már kellő körültekintéssel  és odafigyeléssel elérhető. Háromszáz éve még boríték sem létezett, a leveleket ma már ismeretlen, elveszett tudás szerint önmagukba hajtogatták és lepecsételték, hogy a pecsét sérülése azonnal elárulja, ha a levelet bárki elolvasta. Ma már persze arra sincs szükség, hogy a pecsétet feltörjük, ha el akarunk olvasni egy ilyen levelet.

Levélzár

Az annak idején népszerű levélzárnak nevezett technika a papír bonyolult hajtogatását jelentette, melynek során az a saját borítékjává vált. Ez a biztonsági stratégia jelentette a legnagyobb kihívást, amikor 577 darab, a hollandiai Hágába szánt, 1689 és 1706 között lezárt levelet találtak egy kézbesítetlen csomagban.

Ezek a levelek tehát soha nem jutottak el a címzettekhez, és a restaurátorok nem akarták kinyitni és megrongálni őket. Ehelyett olyan módot kerestek az elolvasásukhoz, melyhez nem kellett feltörni vagy bármilyen módon kibontani őket. A megoldást a nagy érzékenységű röntgenszkenner és számítógépes algoritmusok jelentették, melyek segítségével a kutatók gyakorlatilag virtuálisan kibontották a bontatlan levelet.

Az alkalmazott  röntgen szkennereket eredetileg a fogak ásványianyag-tartalmának feltérképezésére tervezték, és fogászati ​​kutatásokban használták.

"A szkennelési technológia hasonlít az orvosi CT-szkennerekhez, de sokkal intenzívebb röntgensugarakat használ, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy az e levelek írásához használt festékben észrevegyük az apró fémnyomokat. A szkennelésük után képekké alakítottuk őket, és azokat levelekké, melyeket virtuálisan kinyitottunk, és több mint 300 év után elolvashattunk" - mondta David Mills, a tanulmány szerzője, a londoni Queen Mary University kutatója.

A levél szíve

"Az algoritmus egy lezárt levél szívébe visz bennünket. Néha a múlt ellenáll a kíváncsiságnak. Egyszerűen fel is vághattuk volna ezeket a leveleket, de ehelyett időt szántunk arra, hogy tanulmányozzuk őket rejtett, titkos és elérhetetlen tulajdonságaik alapján. Rájöttünk, hogy a levelek sokkal többet elárulhatnak, ha bontatlanul maradnak" - írták a kutatók közleményükben.

A technika feltárta például egy 1697 július 31-én kelt levél tartalmát, melyben Jacques Sennacques felkérést küld unokatestvérének, Pierre Le Pers hágai francia kereskedőnek, Daniel Le Pers halálhírének hiteles másolatáért. A levelet francia nyelven írták, de a kutatók lefordították angolra, és azonosítottak hiányzó szövegrészeket is, melyek valószínűleg a férgek rágásainak köszönhetőek.

A kutatók szerint a levél lenyűgöző betekintést nyújt a hétköznapi emberek életébe - pillanatkép a kora újkori világról, ahogy a hétköznapi teendők intéződtek. A levélcsomag Simon de Brienne postamester és felesége, Marie Germain postamester tulajdona volt. A hágai Museum voor Communicatie 1926-ban vásárolta meg tőlük. A bontatlan levelek mellett a csomag része volt 2571 kinyitott levél és töredék, melyek egyike sem jutott el a címzettjéhez ilyen vagy olyan okból.

Funfact, hogy a levelek keletkezési idejében még nem léteztek postai bélyegek, és a címzettek, nem pedig a feladók voltak felelősek a postai és kézbesítési díjakért. Ha a címzett elhunyt, vagy elutasította a levelet, nem lehetett díjat beszedni és a leveleket egyszerűen nem kézbesítették.

(Forrás: CNET Kép: Unlocking History Research Group archive)

Ez is érdekelhet:

Újra szól egy tizenhétezer éves hangszer időtlen, lenyűgöző hangja A címben szereplő ősi hangszert Franciaország déli részén, egy halászó, vadászó és gyűjtögető életformát folytató őseink által használt barlangban fedezték fel.

A középkori dobozágyak reneszánsza A dobozágy, francia nevén a lit clos, egy bútorba épített ágy, és 600 évvel ezelőtt ez a fekhely nagy népszerűségnek örvendett, manapság pedig nem várt reneszánszát éli, igaz, ma már nem csak ugyanazért viszik, mint annak idején.

A történelem íze: kovászos kenyér 4500 éves egyiptomi élesztővel Nem mindenkinek akad 4500 éves élesztője a spájzban, de ha mégis lenne, nem érdemes hagyni porosodni, akkor sem, ha gond nélkül elállna még ugyanennyi ideig.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.