Már szerelik a robotkart a Nemzetközi Űrállomáson, amit az oroszok is használhatnak majd

2022 / 04 / 20 / Bobák Zsófia
Már szerelik a robotkart a Nemzetközi Űrállomáson, amit az oroszok is használhatnak majd
A jelenleg működésben lévő Canadarm2 és a japán JEMRMS (Japanese Experiment Module Remote Manipulator System) nem érik el az ISS orosz szegmensét, de az Európai Robotkar megoldja a problémát.

Az Expedition 67 két orosz kozmonautája, Oleg Germanovics Artyemjev és Denis Vlagyimirovics Matveev hétfőn hat óra 37 perces űrséta alatt elkezdte előkészíteni az Európai Robotkart a jövőbeli használtra: felszerelték azokat a fogantyúkat a karra, amelyek a későbbiekben az űrhajósokat segítik az ISS-en kívül történő munkák során, csatlakoztatták a vezérlőpanelt és eltávolították a védőborítást a berendezés bizonyos részeiről. A kar, amely a tavaly júliusban váratlan problémákat okozó orosz Nauka modullal együtt érkezett az űrállomásra, az állomás orosz részlegének munkáját könnyíti majd meg, mivel a szállítmányok pakolására alkalmas eszköz eléri az orosz szegmenst, ellentétben az amerikai oldalon működő Canadarm2 és a japán Kibo modulon elhelyezett JEMRMS rendszerrel, amely két kart is tartalmaz.

Az Európai Robotkar üzembe helyezése hosszas folyamat lesz: a mostani űrsétát még hat másik követi, mire a berendezés végül készen áll a használatra. A 11,3 méteres robotkar egy emberi karhoz hasonlóan rendelkezik "vállal", "könyökkel" és "csuklóval", vagyis három ponton is hajlítható, 5 milliméteres pontossággal és 10 cm/s-os sebességgel dolgozik, maximális teherbírása pedig 8000 kilogramm. Az irányítását az űrhajósok is végezhetik, de önálló működésre is képes és a szállítmányok pakolásán kívül a kozmonauták szállítására is alkalmazható, akik így kényelmesebben és gyorsabban utazhatnak az ISS-en kívüli tevékenységek során.

Bár az ISS-en zajlik a közös munka, de az Európai Űrügynökség viszonya az orosz féllel jelenleg nem éppen felhőtlen: miután március 17-én meghozták a döntést a közös ExoMars misszió felfüggesztéséről, április 13-án a tervezett Luna-25, -26 és -27 holdmissziókat is lefújták.

"Úgy, ahogy az ExoMars esetében, az orosz agresszió Ukrajna ellen és az ennek következtében bevezetett szankciók a körülmények alapvető változását jelentik és lehetetlenné teszik az ESA számára a tervezett holdi együttműködés életbe léptetését."

- írta az űrügynökség közleményében.

(Fotó: NASA)

Gondolati úton is irányíthatóvá válhat a hatalmas robotkar a kínai űrállomáson A közvetlenül az emberi aggyal történő irányítást lehetővé tevő eszköz az eddigi tesztek során állítólag sosem látott módon pontosnak bizonyult.


Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
A gyors intergalaktikus utazás a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) adatai alapján készült.
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A SpaceX űrhajójának hatodik tesztje nem a várakozások szerint alakult, a Mechazillát ez alkalommal nem tudták használni a visszatérő űreszköz landolása során.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.