Ez a néhai háziállat több szén-dioxidot bocsát ki évente mint egymillió autó, és mi tehetünk róla

2021 / 08 / 21 / Justin Viktor
Ez a néhai háziállat több szén-dioxidot bocsát ki évente mint egymillió autó, és mi tehetünk róla
Az összehasonlításhoz érdemes tudni, hogy egy tipikus személyautó évente nagyjából 4,6 tonna szén -dioxidot bocsát ki, ami azt jelenti, hogy minden egyes elégetett liter benzinre nagyjából 2,3 kilogramm CO2-vel számolhatunk.

Elvadult disznók

Az elvadult házi sertések által kibocsátott jelentős mennyiségű szén-dioxid veszélyére a Global Change Biology című folyóiratban publikált tanulmány hívta fel a figyelmet. Az állatok CO2 kibocsátása 1,1 millió személyautó emissziójával vethető össze - világítottak rá a nemzetközi kutatócsoport tagjai.

Az elvadult disznók éves kibocsátása meghaladja a 4,9 millió tonna szén-dioxidot, és ezt főképp a talaj folyamatos feltúrásával érik el, amikor élelem után kutatnak. Christopher O'Bryan az ausztráliai Queenslandi Egyetemről egyenesen azt állítja, hogy ezek az állatok a legelterjedtebb gerinces betolakodó fajok közé tartoznak. 

"A disznók Európában és Ázsia egyes részein őshonosak, ám ma már az Antarktisz kivételével az összes kontinensen jelen vannak. Mintha kicsi traktorok dolgoznának a földeken."

Szaporodó mikrobák

"A tevékenységük nyomán a talajban található lévő mikrobák oxigénhez jutnak, és a mikroorganizmusok gyors ütemben szaporodni kezdenek, ami szén-dioxid-termelést eredményezhet" - mondta a O'Bryan.

A tudósok kibocsátási modelleket alkottak és az ezeken alapuló becslések szerint a disznók évente 36 ezer négyzetkilométeres földterületet is feltúrhatnak olyan régiókban, ahol nem is őshonosak. A probléma főképp Óceániát sújtja, itt hozzávetőlegesen 22 ezer négyzetkilométerről beszélhetünk. A régió éves becsült szén-dioxid-termelésének több mint 60 százalékáért, azaz 3 millió tonna CO2 felszabadulásáért a disznók tehetők felelőssé. Ez nem kevesebb, mint 643 ezer autó kibocsátásával egyenértékű. A szomorú lista második helyen Észak-Amerika áll. 

A disznók másodlagos hatásként jelentkező kibocsátás-kiváltásáért végső soron az ember tehető felelőssé, tehát itt is antropogén hatásról, egy újabb ember okozta klímakárosító tényezőről van szó.

(Forrás: Wikipédia, MTI Kép: Wikipédia)

Ez is érdekelhet:

Valószínűleg Novicsok hatásmechanizmusú tömeges állatmérgezés történt Magyarországon, a rendőrség segítséget kér Az eddig megtalált, elpusztult állatok 96 százaléka védett ragadozómadár volt. A rendőrség nyomoz, és a lakosság segítségét is kérik. A feltételezhetően felhasznált szer Árvay Márton, az MME projektvezetője szerint az emberre is halálos veszélyt jelent.

Németországban 2022-től tilos a kakasselejtezés, vagyis az állatok élve ledarálása Németországban 2022  január 1-jétől jogszabályba ütközik azaz törvényellenes a hím csibék selejtezése a húsiparban. Ezzel Németország válik az első olyan országgá a történelemben, mely törvényben tiltja a csibék tömeges levágását.

A világ egyik leghaladóbb állatvédelmi törvényét vezetik be Angliában Az Egyesült Királyság kormánya a világ egyik leghaladóbb állatvédelmi törvényét készül bevezetni, ami az együttérzés és az emberin kívüli élet szeretete és tisztelete tekintetében, már-már a Dalai Láma által képviselt magasságokat ostromolja.


 


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.