Ezek a robotok beteljesíthetik a sorsot, amit a nevükben hordoznak

2024 / 12 / 21 / Bobák Zsófia
Ezek a robotok beteljesíthetik a sorsot, amit a nevükben hordoznak
Karel Čapek száz évvel ezelőtt, a Rossum Univerzális Robotjaiban használta először a robot szót. A fantáziabeli gépemberek valóságos utódai már a logisztikai központokban dolgoznak.

A Digitet gyártó Agility Robotics érzékletesen írta le humanoid robotjának első munkanapját:

"Egy látszólag szokványos napon az első műszakban dolgozók beléptek a GXO Atlanta mellett található, lenyűgöző épületébe. Mint kiderült, ez valójában történelmi nap volt.

Ez volt az első alkalom, hogy egy humanoid robot csatlakozott hozzájuk, hogy egy teljes műszakot ledolgozzon egy kereskedelmi létesítményben - nem teszt gyanánt, nem próbaüzemben, nem is demonstrációs céllal."

Az eseményre idén június 5-én került sor és azóta már nem csak Digit, hanem egy másik cég, a Figure AI robotja, Figure 02 is közel került ahhoz, hogy a sci-fi történeteket valóságossá tegye, vagyis valódi," fizetős" munkát végezzen a telephelyeken az emberek mellett. Bár a gyártási folyamatok során az ipar számos ágában rengeteg gépezetet és robotot alkalmaznak a cégek már régóta a hatékonyság növelésére, de az emberszerű robotok még újdonságot jelentenek, így főként az írók által kitalált világok képe ugorhat be elsőre a gyárakban robotoló gépemberek említése kapcsán. Nem véletlenül, a robot szót ugyanis Karel Čapek, cseh író használta először (és a bátyja, Josef találta ki) az 1920-ban megjelent darabjában, a Rossum Univerzális Robotjaiban, aminek központi szereplői a humán formájú, robotolásra, azaz szolgálatra, kényszerű munkákra alkotott gépek voltak.

A modern humanoidok fejlesztésének célját is hasonlóan határozzák meg a gyártócégek: a Figure AI szerint a robotok segítenek abban, hogy az embereknek ne kelljen a jövőben veszélyes és nemkívánatos feladatokat végezniük, a Digitet tesztelő Amazon pedig kiemelte, hogy az automatizálás a dolgozók túlterheltségét és a sérülések esélyét hivatott csökkenteni.

"A célunk az, hogy minimalizáljuk a technológiánk alkalmazásához szükséges infrastrukturális változtatásokat, és arra fókuszáljunk, hogy a dolgozóknak mire van szüksége."

- szól az Agility Robotics indoklása a humán formát illetően - "A kétlábú, dinamikusan stabil forma előnyeit kihasználva Digit képes rá, hogy szűk helyeken dolgozzon, olyan magasra nyúljon, mint az emberek, fel-, és lesétáljon a lépcsőkön és rámpákon, használja a lifteket, és egy valódi személyhez hasonlóan lépjen kapcsolatba a környezetével (ellentétben a hagyományos, kerekeken guruló robotokkal)."

Digit legfőbb feladatát egyelőre egy nagyon egyszerű és nem túl érdekfeszítő tevékenység jelenti: a különböző árukat, alkatrészeket tartalmazó tárolók mozgatása egyik helyről a másikra. A robotok ezt a feladatot viszonylag eredményesen tudják elvégezni - hogy hogyan néz ki a munkafolyamat tesztkörnyezetben, több robot bevonásával, azt a cég legújabb videójában láthatjuk közelről.

Ahogy az látható, a robotok struktúrája főként a tárgyak pakolásához lett adaptálva, de a furcsa lábszerkezet miatt valójában nem is annyira emberszerűek, inkább nagy hibrid szöcskéhez hasonló az alakjuk. A cég ennek megfelelően gyakran humanoid helyett 'mobil manipulátorként' utal a gépekre.

(Fotó: Agility Robotics)

Száz éve robotokkal élünk, de akkor miért félünk még mindig tőlük? Karl Čapek, az egyik legnagyobb huszadik századi cseh író használta először a robot kifejezést 1921-es, R.U.R. című játékában, melynek kulturális lenyomatát napjainkig érezzük, hiszen a robotokkal - és a jövővel - kapcsolatos félelmeink azóta sem változtak. De száz év ide vagy oda, még mindig van mit tanulnuk a drámából.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Kik vannak a legnagyobb veszélyben? Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz?
Az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
A legjobb PlayStation játékok, amiket együtt is tudsz játszani a gyerekeddel!
A legjobb PlayStation játékok, amiket együtt is tudsz játszani a gyerekeddel!
Az ünnepek és nagyobb szünetek előtt összeraktunk egy színes ajánlót PlayStation játékokról az autóversenytől kezdve, az ugáláson át egészen az olyan ínyencségekig, mint a főzőjáték, ami a család legkisebb tagjainak is nyugodtan ajánlható, és amit akár közösen is játszhatunk velük, és még nekünk is élményt nyújtanak.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.