Ezekben az űrruhákban fog visszatérni az emberiség a Holdra

2022 / 06 / 04 / Palotai Nándor
Ezekben az űrruhákban fog visszatérni az emberiség a Holdra
Hiába fejlesztett éveken keresztül új űrruhát a NASA, végül mégis két magáncéghez szervezte ki azoknak a következő generációs űrruháknak a létrehozását, melyeket az Artemis-küldetésekhez is fognak használni.

Június elsején jelentette be a NASA, hogy a következő generációs űrruhák tervezésével a Collins Aerospace, és az Axiom Space magáncégeket fogja megbízni. Ez sokakat meglephetett annak fényében, hogy a NASA-nál már hosszú évek óta fejlesztik az xEMU névre hallgató űrruhájukat, és eddig úgy tűnt, hogy azokat fogják használni az Artemis-küldetésekhez is. A Collins Aerospace és az Axiom Space ruhájáról – vagy ruháiról, ez még nem egyértelmű – aznap még nem közöltek, csak egy illusztrációt. Most viszont megérkeztek az első fényképek is az új típusú űrruháról, mely nemcsak a Nemzetközi Űrállomáson használt, már körülbelül negyven éves darabokat fogja felváltani, de ha minden igaz, akkor a NASA Artemis-misszióinak keretein belül az űrhajósok a Hold felszínére is már ezekben az új űrruhákban fognak lépni.

A Futurism oldalán jelent meg a hír, hogy a Collins Aerospace űrruhájáról már megvannak az eső fényképek, illetve a Collins Youtube-csatornáján is megjelent egy videó a szkafanderről. Ezek alapján az új típusú szkafander kevésbé ormótlan, mint az elődei, könnyebb benne mozogni. A Collins Aerospace egyik munkatársa, az egykori NASA-űrhajós Dan Burbank elárulta, hogy az űrruha tervezésénél kifejezetten nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy egy sokkal „sportosabb”, hosszabb felszíni gyalogutakra is alkalmas űrruhát alkossanak. A 2025-re halasztott holdraszállás során ugyanis először még nem fogja semmilyen infrastruktúra várni az asztronautákat, és az eddigi tervek alapján is eleinte még sok séta fog várni rájuk: az asztronauták számára az Artemis-III küldetés során négy alkalommal, egyenként hat órán keresztül tartó holdsétát terveznek, járművek nélkül.

Burbank egy további érdekességet is elárult a Collins Aerospace szkafanderével kapcsolatban: az űrruhákat körülbelül 30 perc alatt át lehet majd alakítani, hogy akár egy teljesen más testalkatú személy is kényelmesen viselhesse őket. Azt azért is tartották különösen fontosnak, mert a korábbi űrruhák tervezésénél nem kaptak elég figyelmet a nők: annak idején a NASA mérnökei úgy vélekedtek, hogy az alapvetően moduláris űrruhákból a nőknek jók lesznek ugyanazok a darbok, mint a férfiaknak, csak kisebb méretben. A valóságban azonban kiderült, hogy ez nem működik, sőt, űrsétákat kellett átszervezni a nem megfelelő tervezésű és méretű űrruhák miatt.

A NASA a következő generációs űrruhák megtervezésére összesen 3,5 milliárd dollár támogatást adna az Axiom Space és a Collins Aerospace számára. Arról még nincs adat, hogy az űrruhák darabja mennyibe fog kerülni, azonban azt már kikötötte a NASA, hogy azoknak ki kell szolgálniuk az űrügynökség űrhajósait egészen a 2035-ig tartó időszak végéig. A két magáncég ugyanakkor a NASA-tól független küldetésekre is rendelkezésre bocsájthatja a szkafandereket.

(Fotó: Collins Aerospace)

Magyar találmánnyal találhatnak rá az űrhajósok számára létfontosságú alapanyagra a Holdon A Puli Space Technologies vízszimatolója, ami segít feltérképezni a holdi vízjég készleteket, második helyen végzett a NASA versenyében, és egy misszió keretében a Hold déli sarkvidékére indulhat.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.