A szóban forgó videó ugyanis már sokadszor irányítja rá a figyelmet, hogy mekkora lehetőségeket és egyben milyen veszélyeket is rejteget magában a deepfake. Bár mind a hang, mind pedig a kép alapján száz százalékosan biztosra mondanánk, hogy a felvételen valóban az Oscar-díjas színész beszél, a valóság ezzel szemben az, hogy a videót egy holland filmes, Bob de Jong készítette, aki a mesterséges neurális hálózat segítségével "húzta magára" Morgan Freeman arcát.
De Jong egyébként nem is igyekezett titkolni, hogy a videó hamisítvány, hiszen a Boet Schouwink hangján megszólaló színész a felvételen arról beszél, hogy ő nem Morgan Freeman, majd egy rövid filozófiai fejtegetésbe kezd arról, hogy valójában mi is az, amit valóságként érzékelünk.
we’re fucked ?? pic.twitter.com/zrN65o89ra
— SaaS Trash ?? (@saastrash) December 14, 2022
Bár a rendkívül jó minőségű videót látva az emberekben érthető módon megfogalmazódnak kérdések azzal kapcsolatban, hogy egyáltalán elhihetünk-e még bármit, amit az interneten látunk, azt azért fontos megjegyezni, hogy ilyen színvonalú deepfake videók a mai technológiával csak híres emberekről állíthatók elő, akikről rendelkezésre áll elegendő mennyiségű és minőségű videó és fotó. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a felvételen Morgan Freeman végig a kamerába beszél, márpedig ahogy korábbi cikkünkben is írtuk, a deepafake leleplezésének legkönnyebb módja, ha megkérjük a beszélőt, hogy fordítsa oldalra a fejét, ezzel megzavarva az algoritmust. A Morgan Freemanről készült videó egyébként is csak akkor igazán meggyőző, ha elég kicsiben nézzük, a Youtube-on már régóta elérhető videót teljes ablakosra nagyítva a színész hajánál vagy bajuszánál azért viszonylag könnyen észrevehető, hogy nem egy valódi embert látunk a felvételen.
A deepafake videók ennek ellenére a jövőben nyilvánvalóan egyre nagyobb kihívást jelentenek majd mind a videókban ábrázolt emberek, mind pedig a befogadók szempontjából, nem csoda, hogy többek között már a Facebook is dolgozik olyan algoritmuson, amely képes kiszűrni az ilyen tartalmakat, míg Kínában és Kaliforniában például már törvény is született az ilyen videók korlátozásáról.