A készülékben megbúvó baktériumok származhatnak a bőrről, a levegőből, és lényegében szinte bárhonnan, mivel az eszköz több felülettel érintkezik. De miért olyan fontos tisztán tartani a zenehallgatáshoz használt kütyüket?
A legtöbben hajlamosak arra, hogy a napi rendszerességgel használt fülhallgatójukat ritkán, vagy egyáltalán ne tisztítsák. Zsebükben vagy táskájukban, tok nélkül tárolják az eszközöket, melyekben a fülből származó testnedveken és fülzsíron kívül mindenféle por, piszok és baktérium megtapad. Emiatt egy rendszeresen használt fülhallgató számos gomba és baktérium tökéletes búvóhelye. Az egészséges bőrön hasznos baktériumok is megtalálhatók, egyes típusok azonban elszaporodva fül-orr-gégészeti problémákhoz vezethetnek. A leggyakoribb fülhallgatókban megtelepedő baktériumok a Staphylococcus Aureus és a Pseudomonas , de nem megfelelő tisztítás mellett
az Aspergillus fumigatus nevű penészgomba is megjelenhet kedvenc eszközünkön.
A kórokozók terjedését nagyban elősegíti, ha a fülhallgatót megosztjuk másokkal. A nagy-britanniai Customer’s Association tizenegy különböző eszközön végzett laboratóriumi vizsgálatokat, melyeket a gazdáik a használat során megosztottak. A teszt során mindegyiken találtak olyan baktériumokat, amelyekből képesek voltak baktériumtenyészeteket képezni. Érdemes tehát kétszer is átgondolnunk, hogy érdemes-e megosztani a fülhallgatónkat másokkal.
A leggyakoribb fülhallgató okozta probléma a külsőfül-fertőzés, a piszkos eszközök hosszan tartó használata pedig akár komolyabb gyulladásokhoz is vezethet. Ennek a veszélye különösen akkor áll fenn, ha a fülbőr felülete valahol sérült – éppen ezért
az ekcémával vagy pikkelysömörrel küzdők számára különösen ajánlott a gyakori tisztítás.
Megnyugtató lehet ugyanakkor, hogy a fülhallgatókon megjelenő kórokozók nem okoznak automatikusan gyulladást, illetve elsősorban azokra nézve lehetnek veszélyesek, akik valamilyen fül-orr-gégészeti betegségben szenvednek vagy gyenge az immunrendszerük – egyébként a komolyabb megbetegedés kockázata nagyon alacsony. Ha biztosan el akarjuk kerülni a problémát okozó baktériumok elszaporodását, érdemes heti, de legalább havi rendszerességgel alaposan letisztítanunk fülhallgatónkat és tiszta tokban tartanunk őket.
Ma már számos fülhallgatóhoz jár valamilyen esztétikus tok, ráadásul manapság már olyan, vezeték nélküli fülhallgatót is vásárolhatunk, amely ultraibolya fénnyel segíti a fülhigiéniát, és
töltés közben elpusztítja a baktériumok kilencvenkilenc százalékát.
A napi fertőtlenítés különösen azoknak ajánlott, akik sportoláshoz, munkavégzéshez és szabadidős tevékenységekhez is ugyanazt az eszközt használják, hiszen a baktériumok eltávolításával a fülgyulladás esélye is csökken. Ha nincs a zsebünkben egy ilyen eszköz, alkalmazhatunk hagyományos megoldásokat az otthoni tisztításra, de mielőtt belekezdenénk, mindenképpen olvassuk el a gyártó iránymutatásait, hogy ne tegyünk kárt az eszközben.
Amennyiben a régi, jó öreg szilikonos gyűrűvel ellátott fülhallgatót használjuk, mindenekelőtt szedjük le, és áztassuk azokat meleg szappanos vízbe. Ha marad rajtuk valamilyen szennyeződés vagy elszíneződés, azt egy fülpiszkálóval könnyedén eltávolíthatjuk. Ezután jöhet egy alapos öblögetés, a következő használatig pedig várjuk meg a másnapot, így teljesen megszáradhatnak. Egyébiránt pedig szilikonos gyűrűk ide vagy oda, az alábbi lépések betartásával megtisztíthatjuk a fülhallgatót:
A fülhallgató gyakran érintett részeiről normál használat esetén óvatos törölgetéssel is eltávolítható a kosz, ami többnyire ujjlenyomatot, maszatot jelent. Amire azonban ilyenkor is érdemes odafigyelni, hogy bár gyártónként eltérő lehet a füles mikrofonjának borítása (háló vagy kemény borítás), mindenképp törekedjünk arra, hogy a törlőkendő szöszölődés mentes legyen. Finom szövésű törlőkendőt használjunk, mert az apró nyílásokba könnyen bejuthat a textilszármazék. Az eszköz tisztítására alkalmas lehet a telefontisztító kendő, amit a legtöbb mobilüzletben kapható.
A töltődoboz tisztításához pedig - a gyártók javaslata szerint - lehetőleg mikroszálas, száraz törlővel fogjunk hozzá. Amennyiben mégis úgy látjuk, hogy a száraz tisztítás nem bizonyul hatékonynak, nagyon kis mennyiségben tisztító alkoholt tehetünk a törlőre, ami könnyen elillan a felületről és képes a lerakódások feloldására.
(Forrás, Fotó: Unsplash/Firmbee.com, Onur_Binay)