A háromemeletes telep a rotterdami kikötőben található, és elképesztően szürreális látványt nyújt, ahogy lakói, a szarvasmarhák a hajók között legelésznek. Vezetői a világ első úszófarmjának nevezik a helyet, és meggyőződésük, hogy az megtestesíti az állattenyésztés és a mezőgazdasági kibocsátáscsökkentés jövőjét.
A telep ötlete Minke van Wingerden és férje, Peter fejéből pattant ki, és természetesen ők is irányítják az épületet. A házaspár azzal a céllal vágott bele a projektbe, hogy csökkentsék az egyébként is egyre szűkösebb holland földekre nehezedő nyomást, illetve növeljék a fogyasztók tudatosságát.
Hogy valóban a fenntarthatóság jegyében működhessenek, a telep legfelső szintjén élő állatok élelmét egy helyi élelmiszerbankból szerzik be: olyan, felhasználatlan dolgokra gondoljunk, mint mondjuk a szőlő.
Gabonát egy szintén helyi sörgyárból, míg levágott füvet a város környéki golfpályákról, valamint a híres holland Feyenoord stadionjából szállítanak.
Ergo szükségtelen lenne távoli helyeken előállított állati takarmánnyal etetni a szarvasmarhákat, amikor minden lokálisan rendelkezésükre áll.
Természetesen a kérődzők trágyája sem marad hasznosítatlanul, abból ugyanis kertészeti tápanyagot, vagyis trágyakockákat gyártanak, míg a tehenek vizeletét megtisztítják és az így nyert vizet újra az állatok elé teszik. Ezek után pedig bizonyára senkit sem lep meg, hogy a farm üzemeltetéséhez szükséges áramot az istállók tetején elhelyezett napelemek termelik.
A második szintre került a gyár, ahol sajtot, joghurtot és trágyakockát gyártanak. Bár a jószágokat robotok fejik, de a termékek előállításában önkéntesek segédkeznek, melyek elkészültük után a helyi termelők cikkeit árusító boltokba kerülnek, illetve egyenesen az éttermekhez. Végezetül a létesítmény legalsó szintjén a sajtok érlelése történik.
Az alacsony-kibocsátású, helyben előállított termékek ára nagyjából kétszerese a nagyipari körülmények között gyártott cikkek árának, ennek ellenére hatalmas irántuk a kereslet, és valószínűleg idén már nyereséges lesz a nem mindennapi vállalkozás.
A házaspár jövőbeni tervei között szerepel egy zöldségtermesztésre alkalmas lebegő farm építése, valamint a létesítmény terveinek értékesítése is.
Az alacsonyan fekvő Hollandiában a szárazföldi területek egyharmada valamivel a tengerszint alatt van, így akár hamarosan megtörténhet, hogy időszakosan elönti majd őket a víz, megakadályozza ezzel a mezőgazdasági termelést. De nem a lebegő farm működését.
(Fotók: Phys.org)