Mathieu Stern francia fotós és filmrendező igazi időkapszulát fedezett fel saját régi családi házuk pincéjében. A kapszula egy míves kialakítású antik doboz volt 1900-ból, és egy hajdani kislány emlékeit rejtette. Tele volt igazi kincsekkel, volt benne néhány érme, egy papírbaba, iránytű, tengeri kagyló, egy levél valamint két üvegnegatív lemez.
Stern szeretett volna autentikus maradni, ezért úgy döntött, hogy egy mára már elfeledett, cianotípiának, avagy kéknyomatnak nevezett fotográfiai eljárás segítségével nyomtatja ki a negatívokon rejlő képeket. Az ilyen régi képek már bármit ábrázolhatnak, az garantáltan nagyon izgalmas betekintés nyújthat a 120 évvel ezelőtt élt emberek életébe.
Stern leletei azonban ennél is többre derítettek fényt. A képekből kiderült, hogy akármilyen hosszú idő telt el a készítésük óta, vannak dolgok, amiben mi emberek egy fikarcnyit sem változtunk azóta. Ha kamerát kapunk a kezünkbe, és a képek tárgya jelen van a környezetünkben, akkor egészen biztos, hogy lencsevégre kapjuk.
A fotókon ugyanis a kislány kedvenc háziállatai, köztük a cicái szerepeltek.
A fotós hangulatos kisfilmet is készített a cianotípiák előállításáról, melyet youtuber lévén közzé is tett. Magát az eljárást 1842-ben fedezte fel Sir John Herschel, de még ötven évnek el kellett telni, mire a használata elterjedt, az 1890-es évektől nagyjából a múlt század közepéig volt használatban.
Az ilyen képeket a leggyakrabban papírra készítették, de a textil és a selyem hordozó is előfordult. A cianotípiák színe jellegzetes kék, és az is előfordult, hogy színezték, ami barna, zöld vagy fekete változatokat eredményezett. Népszerű volt az amatőr fotográfusok körében, mivel tartós, olcsó eljárásnak számított, és a kidolgozása is egyszerű volt.
Érdekesség, hogy több híres magyar fotográfust is ismerünk, akik a technológiát felhasználva alkottak 1870 és 1930 között. Veress Ferenc városképeket és családi fotókat készített papírra és vászonra, Tafner Vidor pedig a cianotípia és a guminyomás kombinációjával létrehozta a cianokromotípia új eljárását is.
(Forrás: MathieuStern, Wikipédia Kép: MathieuStern)